Lajme

November 26, 2023

Banka amerikane akuzohet për mbylljen e llogarisë së klientit bazuar në informacione të rreme

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Një nga bankat më të mëdha në SHBA, US Bank, po përballet me akuzat për mbylljen e llogarisë së një klienti bazuar në informacione të rreme. Incidenti doli në dritë kur një operator vinçi në Kaliforni, i njohur si Crane Daddy në TikTok, postoi një video duke shpjeguar sprovën e tij.

Banka amerikane akuzohet për mbylljen e llogarisë së klientit bazuar në informacione të rreme

Sipas Crane Daddy, Banka e SHBA bllokoi papritur llogarinë e tij dhe dërgoi një çek në një adresë në dosje, duke e lënë atë pa para. Pavarësisht se ishte klient besnik për 20 vjet, banka refuzoi t'i kthente paratë ose të rihapte llogarinë e tij.

Arsyeja e këtij veprimi drastik, siç u zbulua nga përfaqësues të Bankës Amerikane, ishin dy telefonata të ndara që pretendonin se Crane Daddy kishte ndërruar jetë. Këto thirrje të rreme vdekjeje shkaktuan mbylljen e llogarisë.

Megjithëse banka përfundimisht e rivendosi pjesërisht llogarinë, ajo vendosi pezullimin e transaksioneve të tij, duke e penguar atë të përdorte kartën e tij të debitit ose të shkruante çeqe. I frustruar me situatën, Crane Daddy vendosi të hapte një llogari të re diku tjetër dhe kërkoi një çek arkëtar nga Banka e SHBA.

Ndërsa ai i ktheu paratë e tij, Crane Daddy shprehu zhgënjimin e tij me shërbimin e bankës, duke deklaruar se incidenti e kishte trembur atë si klient. Pavarësisht kësaj, ai ende mban llogari në bankë për pagesat e hipotekës dhe makinave.

Ky incident shërben si një kujtesë për rëndësinë e verifikimit të informacionit përpara se të ndërmerren veprime drastike. Ai gjithashtu thekson nevojën që bankat të kenë masa të forta sigurie për të parandaluar që incidente të tilla të ndodhin në të ardhmen.

Si përfundim, mbyllja e supozuar e bankës amerikane të llogarisë së një klienti bazuar në thirrje të rreme vdekjeje ngre shqetësime në lidhje me shërbimin ndaj klientit të bankës dhe protokollet e sigurisë. Klientët duhet të qëndrojnë vigjilentë dhe të sigurojnë saktësinë e informacionit të dhënë institucioneve financiare për të shmangur ndërprerjet e panevojshme në llogaritë e tyre.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme