Lajme

November 1, 2023

Bitcoin hyn në tregun e demit: Analisti parashikon kapak tregu prej 20 trilion dollarësh

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Prezantimi

Një tregtar që e quajti me saktësi rrëzimin e Bitcoin në maj 2021, beson se kriptoma mbret ka hyrë zyrtarisht në një treg të demit. Analisti pseudonim Dave the Wave thekson se treguesi i divergjencës së konvergjencës së mesatares lëvizëse të Bitcoin (MACD) në grafikun mujor është kthyer në rritje pasi ka kaluar nivelin zero.

Bitcoin hyn në tregun e demit: Analisti parashikon kapak tregu prej 20 trilion dollarësh

Bitcoin si një strehë e sigurt

Dave the Wave parashikon që investitorët nga financat tradicionale do të investojnë gjithnjë e më shumë në Bitcoin si një strehë e sigurt nga kushtet e pasigurta makroekonomike, të ngjashme me atë se si perceptohet tradicionalisht ari. Ai beson se investimi institucional në Bitcoin do ta çojë kapitalin e tregut të BTC deri në 20 trilion dollarë në dekadat e ardhshme, një rritje prej më shumë se 3,000% nga vlera e saj aktuale.

Krahasimi i Bitcoin me Arin

Dave the Wave e krahason Bitcoin me arin, duke deklaruar se do të funksionojë ashtu si ari për paratë e mëdha, duke shërbyer si sigurim makro. Ai vë në dukje se kapitali i tregut të Bitcoin është aktualisht shumë më i ulët se niveli i tregut të arit prej 13 trilion dollarësh, por ai pret që BTC t'i afrohet atij niveli në të ardhmen.

Statusi aktual i tregut

Në kohën e shkrimit, Bitcoin ka një kapital tregu prej 672 miliardë dollarësh dhe tregtohet me 34,414 dollarë.

konkluzioni

Bitcoin ka hyrë zyrtarisht në një treg me rritje, sipas analistit Dave the Wave. Ai parashikon që investimet institucionale në Bitcoin do të vazhdojnë të rriten, duke e çuar kapakun e tregut të BTC në lartësi të reja. Investitorët nga financat tradicionale pritet ta shohin Bitcoin-in si një aset të sigurt, të ngjashëm me arin. Me potencialin e tij për të arritur një kapak tregu prej 20 trilion dollarësh në dekadat e ardhshme, vlera e Bitcoin mund të rritet me mbi 3,000%. Mbetet për t'u parë se si do të krahasohet Bitcoin me arin, por Dave the Wave beson se BTC do t'i afrohet kapitalit të tregut të arit në të ardhmen.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme