Lajme

October 31, 2023

CEO i Ripple kritikon qëndrimin rregullator të ish-kryetarit të SEC

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

CEO i Ripple, Brad Garlinghouse, ka kritikuar ashpër komentet e ish-kryetarit të SEC, Jay Clayton, në lidhje me qëndrimin rregullator të korporatës së agjencisë. SEC kishte ndërmarrë veprime kundër shkëmbimeve dhe kompanive të kriptove që nga tremujori i parë i 2023.

CEO i Ripple kritikon qëndrimin rregullator të ish-kryetarit të SEC

Pikëpamjet e Jay Clayton mbi paditë e SEC

Komentet e mëparshme të Clayton nga qershori 2023 kanë tërhequr vëmendjen në dritën e padisë së fundit kundër themeluesit të Garlinghouse dhe Ripple, Chris Larsen. Akuzat kundër dy drejtuesve u hoqën nga KSHZ-ja, me akuzat që ishin ngritur pak para përfundimit të mandatit të Clayton si Kryetar i SEC në dhjetor 2023, shumë përpara datës së skadimit në qershor 2021.

Në një intervistë të 29 qershorit 2023 me CNBC, Clayton deklaroi se SEC duhet të paraqesë padi kundër kompanive vetëm nëse ka mbështetje ligjore për argumentin e tyre. Ai theksoi se agjencitë rregullatore duhet të ndjekin vetëm rastet që kanë besim se do të kalojnë kuadrin gjyqësor.

Përgjigja e Brad Garlinghouse

Garlinghouse kritikoi komentet e ish-kryetarit të KSHZ-së, duke vënë në dukje hipokrizinë e vetë Clayton duke paraqitur një padi që nuk kishte asnjë shans për të pasur sukses në gjykatë. Në padinë e dhjetorit 2020 për XRP, SEC akuzoi Garlinghouse dhe Larsen për kryerjen e një oferte të letrave me vlerë të aseteve dixhitale të paregjistruara dhe mbledhur mbi 1.3 miliardë dollarë. Garlinghouse theksoi se Clayton ngriti çështjen kundër Ripple, atij dhe Larsen, dhe më pas u largua nga SEC të nesërmen.

Heqja e fundit e akuzave kundër Garlinghouse dhe Larsen pason një vendim të korrikut 2023 nga gjyqtarja Analisa Torres, e cila deklaroi se shitja e XRP në tregjet dytësore për blerësit me pakicë nuk përbën një kontratë investimi.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme