Lajme

February 13, 2024

Duke analizuar modelin e çmimit të Bitcoin: Përhapja apo avari?

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Peter Brandt kohët e fundit ndau njohuritë e tij mbi një model çmimi të Bitcoin që mund të sinjalizojë lëvizje të rëndësishme të afërta. Grafiku i Brandt tregon tregtimin e Bitcoin brenda një modeli konvergjent, i njohur si një trekëndësh simetrik në analizën teknike. Ky model karakterizohet nga nivele më të larta dhe më të ulëta, duke treguar një ekuilibër midis blerësve dhe shitësve. Konvergjenca e këtyre linjave të prirjes paraqet potencialin për një lëvizje të konsiderueshme të çmimit, qoftë një shpërthim ose një avari.

Duke analizuar modelin e çmimit të Bitcoin: Përhapja apo avari?

Modeli i këndit të arkivolit dhe trampolinës

Tweet-i i Brandt përmendi një "qoshe arkivoli" dhe një "model të trampolinës". Këndi i arkivolit sugjeron një pozicion ku Bitcoin rrezikon një rënie të mprehtë nëse mbështetja dështon. Nga ana tjetër, modeli i trampolinës nënkupton një shpërthim të mundshëm rritës, ku çmimi mund të nxisë konsolidimin ngushtues për të katapultuar lart.

Nivelet e mbështetjes dhe rezistencës

Për të kuptuar implikimet më të gjera të tregut, është e rëndësishme të merren parasysh nivelet e mbështetjes dhe rezistencës së Bitcoin. Aktualisht, Bitcoin tregon një nivel mbështetjeje lokale rreth 37,084 dollarë, që përputhet me konsolidimet e mëparshme të çmimeve dhe numrat e rrumbullakët psikologjik që veprojnë si ankora mendore për tregtarët. Në anën e rezistencës, një kulm lokal mund të identifikohet afër 50,070 dollarëve, ku tubimet e kaluara janë përballur me presionin e shitjes.

Skenari i rritjes

Në një skenar rritjeje, nëse Bitcoin thyhet mbi nivelin e rezistencës, ai mund të vërtetojë modelin e trampolinës, duke çuar potencialisht në një test të niveleve më të larta të rezistencës. Tregtarët mund të kërkojnë tavanet historike të çmimeve ose zgjerimet e Fibonacci si objektiva të mundshëm.

Skenari i rënies së çmimit

Në të kundërt, nëse Bitcoin shkel nivelin e mbështetjes, mund të rezultojë në një rezultat në qoshe të arkivolit. Kjo mund të çojë në testimin e aktiveve për mbështetje më të ulët, ndoshta duke kërkuar ulje të mëparshme të rëndësishme ose zona me likuiditet të lartë historik.

Si përfundim, analiza e Peter Brandt për modelin e çmimit të Bitcoin nxjerr në pah potencialin për lëvizje të rëndësishme në kriptomonedhë. Tregtarët duhet të monitorojnë nga afër nivelet e mbështetjes dhe rezistencës për të vlerësuar drejtimin e tregut. Pavarësisht nëse është një shpërthim rritës ose një rënie e fortë, të qenit i vetëdijshëm për këto modele mund të ndihmojë në informimin e vendimeve për investime.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme