Lajme

November 1, 2023

Gjyqi i Sam Bankman-Fried: Implikimet për industrinë e kriptove

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Gjyqi i Sam Bankman-Fried (SBF) në tetor ka ndezur diskutime dhe spekulime brenda industrisë së kriptove. Të brendshëm të industrisë tani po analizojnë implikimet e gjykimit të përfunduar.

Gjyqi i Sam Bankman-Fried: Implikimet për industrinë e kriptove

SBF Conduct dhe Crypto

John Deaton, një avokat i shquar që mbështet XRP, ka shprehur mendimin e tij se sjellja e SBF nuk ka "asnjë lidhje me kripto". Kjo deklaratë është bërë në përgjigje të postimit të Scott Melker për ecurinë e SOL, e cila ka qenë në një trajektore rritëse.

Përpara rënies së Bursës së Derivateve FTX, çmimi i Solanës ishte rreth 36 dollarë më 6 nëntor. Megjithatë, kolapsi shkaktoi një rënie të konsiderueshme, me monedhën që arriti në 9,65 dollarë më 30 dhjetor 2022.

Pavarësisht nga kjo pengesë, Solana është duke u rikuperuar. Me përpjekjet e qëndrueshme zhvillimore dhe nxjerrjen në treg të telefonit të saj celular të quajtur Saga, Solana është rritur në mënyrë të qëndrueshme në vlerë. Aktualisht, Solana po tregtohet me 40,98 dollarë, duke tejkaluar nivelin para rënies së FTX.

John Deaton pajtohet me deklaratën e Scott Melker se ndikimi i SBF tani është i parëndësishëm. Deaton beson se SBF ishte përfshirë në kripto për lojë pushteti dhe jo një besim të vërtetë në teknologji.

Çfarë vjen më pas për SBF?

Tani që gjyqi ka përfunduar, çështja është në duart e jurisë. Dëshmitarët e paraqitur nga ekipi i akuzës, duke përfshirë ish-CEO i Alameda Research Caroline Ellison, bashkëthemeluesin e FTX, Gary Wang dhe inxhinier Nishad Singh, pranuan krimet që ata kryen nën ndikimin e Bankman-Fried.

Në mbrojtjen e tij, SBF u përpoq të transferonte fajin mbi ish-aleatët e tij. John Deaton, i cili ka qenë i zëshëm kundër sjelljes së SBF, beson se strategjia e mbrojtjes nuk është të kërkojë një lirim të plotë, por të bindë të paktën një anëtar jurie që të ulë ndjeshëm dënimin e SBF në rreth 10 vjet.

Si përfundim, gjyqi i Sam Bankman-Fried ka ngritur pyetje të rëndësishme në lidhje me sjelljen e njerëzve të brendshëm të industrisë dhe ndikimin në industrinë e kriptove. Rezultati i provës do të ketë implikime të rëndësishme për të ardhmen e industrisë dhe perceptimin e aktorëve kryesorë të saj.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme