Lajme

October 31, 2023

Kuptimi i kapitalizimit të tregut dhe vlerës së realizuar në kriptomonedhë

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Prezantimi

Kapitalizimi i tregut dhe vlera e realizuar janë dy metrika të rëndësishme të përdorura në tregun e kriptomonedhës për të vlerësuar vlerën e një monedhe ose token të veçantë. Në këtë artikull, ne do të shqyrtojmë se çfarë nënkuptojnë këto metrika dhe si llogariten ato.

Kuptimi i kapitalizimit të tregut dhe vlerës së realizuar në kriptomonedhë

Kapitalizimi i Tregut

Kapitalizimi i tregut i referohet vlerës totale në dollarë të furnizimit në qarkullim për një kriptomonedhë specifike. Ai llogaritet duke shumëzuar çmimin aktual të monedhës ose tokenit me numrin total të monedhave ose argumenteve në qarkullim. Kjo metrikë ofron një vlerësim të vlerës së përgjithshme të një kriptomonedhe dhe shpesh përdoret për të krahasuar kriptomonedha të ndryshme.

Vlera e realizuar

Vlera e realizuar, nga ana tjetër, konsiderohet një matës relativisht më i mirë i vlerës së drejtë. Ai përafron vlerën e paguar për të gjitha monedhat ekzistuese duke shtuar vlerën e tregut të monedhave kur ato ndryshojnë duart përmes një transaksioni në zinxhir. Kjo metrikë merr parasysh çmimin aktual me të cilin blihen dhe shiten monedhat, duke siguruar një pasqyrim më të saktë të vlerës së perceptuar nga pjesëmarrësit e tregut.

konkluzioni

Kapitalizimi i tregut dhe vlera e realizuar janë të dyja metrika të rëndësishme në tregun e kriptomonedhave. Ndërsa kapitalizimi i tregut siguron një vlerësim të vlerës së përgjithshme të një kriptomonedhe, vlera e realizuar ofron një pasqyrim më të saktë të vlerës së perceptuar nga pjesëmarrësit e tregut. Është e rëndësishme që investitorët dhe tregtarët të marrin parasysh të dyja metrikat kur vlerësojnë vlerën dhe potencialin e një kriptomonedhe të veçantë.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme