Lajme

October 31, 2023

Kuptimi i Kryqit të Artë: Korrigjimi i mundshëm në çmimin e Bitcoin

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Prezantimi

Në një sesion të fundit të strategjisë, tregtari i kriptove Benjamin Cowen nënvizon një tregues kyç që sugjeron një korrigjim të mundshëm në çmimin e Bitcoin (BTC). Ky tregues, i njohur si kryqi i artë, ka sinjalizuar historikisht një rënie çmimi në të kaluarën. Në këtë artikull, ne do të shqyrtojmë se çfarë është kryqi i artë, rëndësia e tij dhe çfarë mund të thotë për të ardhmen e Bitcoin.

Kuptimi i Kryqit të Artë: Korrigjimi i mundshëm në çmimin e Bitcoin

Kuptimi i Kryqit të Artë

Kryqi i artë është një model analize teknike që ndodh kur mesatarja lëvizëse 50-ditore e një aktivi (MA) kalon mbi mesataren lëvizëse 200-ditore të një aktivi. Zakonisht shihet si një sinjal rritës, që tregon një prirje potenciale rritëse në çmimin e aktivit. Megjithatë, Cowen thekson se Bitcoin historikisht ka përjetuar një tërheqje pasi është vërejtur kryqi i artë.

Analiza Historike

Cowen thekson se ndërsa kryqi i artë nuk garanton një rënie çmimi, të dhënat historike sugjerojnë se Bitcoin tenton të bjerë i pari pas shfaqjes së një kryqi të artë. Ai i referohet një kryqi të artë të mëparshëm në shkurt, ku çmimi i Bitcoin ra me afërsisht 8% në 9%. Nëse një rënie e ngjashme do të ndodhte tani, çmimi i Bitcoin mund të arrijë rreth 31,000 dollarë.

Monitorimi i nivelit të mbështetjes së Bitcoin

Cowen po monitoron nga afër nëse Bitcoin mund të mbajë nivelin e 31,000 dollarëve si mbështetje nëse ndodh një korrigjim. Ai beson se ky nivel mbështetjeje do të jetë vendimtar në përcaktimin e drejtimit të ardhshëm të çmimit të Bitcoin. Nëse niveli prej 31,000 dollarësh kthehet në mbështetje, mund të tregojë një vazhdim të mundshëm të trendit rritës. Megjithatë, nëse nuk arrin të mbajë si mbështetje, çmimi i Bitcoin mund të pësojë rënie të mëtejshme.

konkluzioni

Ndërsa kryqi i artë është një tregues i rëndësishëm për t'u marrë parasysh, është thelbësore t'i qaseni atij me kujdes. Performanca e kaluar nuk garanton rezultate në të ardhmen dhe lëvizja e çmimit të Bitcoin ndikohet nga faktorë të ndryshëm. Investitorët dhe tregtarët duhet të kryejnë hulumtimet dhe analizat e tyre përpara se të marrin ndonjë vendim investimi. Ndërsa Bitcoin vazhdon të evoluojë, monitorimi i treguesve kryesorë si kryqi i artë mund të sigurojë njohuri të vlefshme për tendencat e çmimeve.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme