Lajme

November 7, 2023

Momenti rritës i Bitcoin fiton: Sinjalet në zinxhir dhe hyrjet e kapitalit

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Prezantimi

Një tregtar i kriptove ka identifikuar disa sinjale në zinxhir që tregojnë se Bitcoin (BTC) po fiton vrull rritës. Kjo analizë bazohet në krijimin e qindra mijëra kuletave të reja Bitcoin të dielën, pasi BTC arriti në 35,000 dollarë.

Momenti rritës i Bitcoin fiton: Sinjalet në zinxhir dhe hyrjet e kapitalit

Metrikë në zinxhir

Sinjali i parë është rritja e ndjeshme e numrit të adresave të reja BTC të krijuara. Më shumë se 700,000 adresa të reja u krijuan vetëm të dielën, duke shënuar një moment historik të rëndësishëm në rritjen e rrjetit BTC. Kjo rritje konsiderohet si një nga parashikuesit më të mirë të lëvizjes së çmimeve.

Sinjali i dytë është baza e kostos së mbajtësve afatgjatë të BTC. Aktualisht, çmimi i Bitcoin është mbi çmimin mesatar të blerjes së të gjitha monedhave të mbajtura për më shumë se gjashtë muaj. Të dhënat historike sugjerojnë se kjo metrikë në zinxhir i ka paraprirë mitingjeve të mëdha të demave në të kaluarën.

Ndjenja bullish e tregut

Nëse BTC e mban çmimin e saj mbi bazën e kostos së mbajtësit prej gjashtë muajsh deri në tre vjet, kjo mund të tregojë një zhvendosje në një ndjenjë rritëse të tregut. Rastet e mëparshme ku BTC e kapërceu këtë nivel rezultuan në rritje të konsiderueshme të demit, me fitime prej 4,778%, 99% dhe 787%.

Çmimi aktual

Në kohën e shkrimit, Bitcoin vlerësohet në 34,922 dollarë.

Flukset hyrëse të kapitalit

Analisti thekson gjithashtu sasinë e konsiderueshme të kapitalit që rrjedh në asetet dixhitale. Gjatë një periudhe 30-ditore, kripto dëshmoi flukse hyrëse prej miliarda dollarësh, duke arritur nivelin më të lartë në vitin 2023 me afro 10.97 miliardë dollarë.

konkluzioni

Kombinimi i sinjaleve në zinxhir dhe analiza e tregut sugjeron që Bitcoin po fiton vrull rritës. Rritja e adresave të reja të BTC dhe çmimi që tejkalon bazën e kostos afatgjatë të mbajtësit tregojnë një ndjenjë pozitive të tregut. Për më tepër, hyrjet e konsiderueshme të kapitalit në asetet dixhitale e mbështesin më tej këtë perspektivë. Investitorët duhet t'i marrin parasysh këta faktorë kur marrin vendime për investime në Bitcoin dhe kriptovaluta të tjera.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme