Lajme

February 14, 2024

Pika historike e Bitcoin: Kapaciteti i tregut me 1 trilion dollarë dhe tejkalimi i gjigantëve

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Richard Teng, shefi i ri ekzekutiv i Binance, shkëmbimi më i madh i kriptomonedhave sipas vëllimit të tregtimit, shkoi në llogarinë e tij në Twitter/X për të komentuar arritjen e rëndësishme të Bitcoin sot. Bitcoin jo vetëm që tejkaloi nivelin e 51,000 dollarëve, por gjithashtu rifitoi kapitalizimin e tregut prej 1 trilion dollarësh për herë të parë që nga viti 2021. Teng e përshkroi këtë si një moment historik të madh për Bitcoin.

Pika historike e Bitcoin: Kapaciteti i tregut me 1 trilion dollarë dhe tejkalimi i gjigantëve

Bitcoin tejkalon gjigantët në kapitalizimin e tregut

Grumbulluesi i të dhënave në zinxhir, Glassnode theksoi se me këtë rritje, Bitcoin ka tejkaluar gjigantët si Tesla, Walmart, madje edhe fondin e kritikut të Bitcoin Warren Buffett, Berkshire Hathaway. Kjo arritje forcon më tej pozicionin e Bitcoin si kriptomonedha më e madhe në botë.

Pompimi i Bitcoin vazhdon

Momenti në rritje i Bitcoin vazhdoi sot, i nxitur nga prurjet masive në ETF-të e Bitcoin. Vetëm dje, mbi 600 milionë dollarë rrodhën në këto ETF, me gati gjysmë miliardë një ditë më parë. Anthony Scaramucci, themeluesi i SkyBridge Capital, komentoi prurjet e rëndësishme në ETF IBIT të BlackRock, të cilat tani kanë kaluar kufirin prej 5 miliardë dollarësh, duke lënë shumë prapa ETF-të e tjera të Bitcoin.

Themeluesi i Binance përballet me probleme ligjore

Në lajme të tjera, Changpeng Zhao (CZ), themeluesi i njohur dhe ish-shefi ekzekutiv i Binance, mund të përballet me një dënim me burg për akuzat e ngritura kundër tij nga Departamenti i Drejtësisë i SHBA (DOJ). Ndërsa një dënim me 10 vjet burg duket i pamundur, CZ mund të dënohet me 18 muaj, kryesisht për shkelje të Aktit të Sekretit Bankar. CZ tashmë është deklaruar fajtor në DD dhe Binance ka paguar një gjobë prej 4.3 miliardë dollarësh, me CZ dorëheqjen nga pozicioni i tij në kompani.

CZ planifikon t'i kushtojë më shumë kohë vetes dhe të angazhohet në konsultime të përzgjedhura me të rinj të rinj. Ai gjithashtu ka shprehur interes për të rritur financimin e kriptomonedhave për kërkimin bioteknologjik.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme