Lajme

October 4, 2023

Platforma e basteve të kriptove të aksioneve rifillon shërbimet pas hakimit prej 41.3 milion dollarësh

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Kunj, një platformë e njohur e basteve kripto, është rikuperuar shpejt nga një hak i fundit që rezultoi në një humbje prej 41.3 milionë dollarësh. Platforma ishte në gjendje të rihapte depozitat dhe tërheqjet dhe të rifillonte të gjitha shërbimet vetëm pesë orë pas incidentit.

Platforma e basteve të kriptove të aksioneve rifillon shërbimet pas hakimit prej 41.3 milion dollarësh

Hakimi synoi kuletat e nxehta ETH/BSC të Stake, duke çuar në disa transaksione të paautorizuara. Megjithatë, platforma ka siguruar përdoruesit se e tyre Bitcoin, Litecoin, dhe XRP kuletat nuk u prekën dhe fondet e përdoruesve mbeten të sigurta.

Stake nuk ka zbuluar ende shkakun e shfrytëzimit apo shumën e saktë të vjedhur. Megjithatë, firmat e sigurisë blockchain vlerësojnë humbjen totale në 41.35 milionë dollarë, me shuma të konsiderueshme të marra nga Ethereum, Shumëkëndëshi, dhe Zinxhiri i zgjuar BNB.

Pavarësisht hakimit, Stake ka vepruar me shpejtësi për të adresuar çështjen dhe për të siguruar sigurinë e fondeve të përdoruesve të tij. Platforma ka zbatuar masa të shtuara sigurie për të parandaluar incidentet e ardhshme.

Ky incident shërben si një kujtesë për rëndësinë e masave të forta të sigurisë në hapësirën e kriptove. Përdoruesit këshillohen të tregojnë kujdes dhe të zgjedhin platforma me protokolle të forta sigurie.

Si përfundim, rikuperimi i shpejtë dhe rifillimi i shërbimeve nga Stake tregon përkushtimin e tyre ndaj përdoruesve të tyre dhe sigurinë e fondeve të tyre. Ky incident nxjerr në pah nevojën për vigjilencë të vazhdueshme dhe masa proaktive sigurie në industrinë e kriptove.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme