Lajme

February 12, 2024

Rënia shqetësuese e argumenteve ERC-404 të Ethereum: Një kontroll realiteti për inovacion

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Ekosistemi Ethereum po përballet me një kontroll realiteti pasi sektori inovativ ERC-404 në Ethereum përjeton një rënie të konsiderueshme. Në 24 orët e fundit, kapitalizimi i tregut të tokenëve ERC-404 ka rënë me 29%, me token si PANDORA që rrëshqiten mbi 15%, DEFROGS bie mbi 22% dhe RUG shembet me 38%.

Rënia shqetësuese e argumenteve ERC-404 të Ethereum: Një kontroll realiteti për inovacion

Inovacioni i përshëndetur

Standardi ERC-404 u përshëndet si feneri i inovacionit të Ethereum, potencialisht karburanti i ri për një dem të ngjashëm me ndikimin e NFT-ve në 2021 dhe ICO-ve në 2017. Megjithatë, kapitullimi i mprehtë dhe i shpejtë në kapitalizimin e tregut ngre shumë pyetje të pakëndshme mbi qëndrueshmërinë e tij si "shpresa e fundit" e Ethereum për një ringjallje.

Vizioni

Ky standard u parashikua për të krijuar tokena që janë njëkohësisht të këmbyeshëm, si ERC-20, dhe unikë, si ERC-721, duke shtuar një shtresë vlere përmes NFT-ve të lidhura që mund të jenë të rralla ose të kenë rëndësi të veçantë.

Duke marrë PANDORA-n si shembull, blerja e këtij tokeni ERC-404 në shkëmbime si Uniswap jo vetëm që i jep vetë tokenit, por edhe një NFT unike, duke futur një element fati dhe gamifikimi në tregtimin dhe pronësinë. Blerja e një NFT të rrallë mund të përforcojë potencialisht vlerën e portofolit të një investitori dhe shitja e tij në platforma si Blur ose OpenSea do të ekzekutonte njëkohësisht shitjen e tokenit të lidhur.

Rënia shqetësuese

Rënia aktuale e argumenteve ERC-404, megjithatë, sinjalizon telashe të mundshme për Ethereum. Zhvlerësimi i shpejtë sfidon premisën se ERC-404 mund të çojë në një epokë të re rritjeje për Ethereum.

Nëse argumentet ERC-404 vazhdojnë të humbasin terren, kjo mund të reflektojë negativisht në kapacitetin e Ethereum për të inovuar dhe mbështetur tendencat e reja zhvillimore. E ardhmja e Ethereum tani varet nga aftësia e tij për t'u përshtatur dhe për të kapërcyer skepticizmin e tregut, duke gjetur rrugë të reja drejt inovacionit që mund të ringjallë besimin dhe investimet në ekosistemin e tij.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme