Lajme

November 8, 2023

Rritja e strategjive pasive dhe potenciali i produkteve të strukturuara në zinxhir

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Prezantimi

Industria e menaxhimit të aseteve është një sektor i rëndësishëm global, me një pjesë të konsiderueshme të aktiveve që mbahen në strategji pasive si ETF-të dhe fondet e indeksit. Vetëm në Evropë, industria menaxhon 28.4 trilionë euro asete, me 20% të alokuar për automjetet pasive. Kjo përfshin afërsisht gjysmën në produktet e tregtuara në këmbim dhe gjysmën tjetër në fondet e indeksit.

Rritja e strategjive pasive dhe potenciali i produkteve të strukturuara në zinxhir

Ngritja e strategjive pasive

Aktivet e mbajtura në mënyrë pasive nën menaxhim kanë përjetuar rritje të jashtëzakonshme që nga viti 2015, duke u dyfishuar në madhësi. Aktualisht, rreth një e pesta e investitorëve evropianë me pakicë mbajnë produkte pasive. Analistët parashikojnë se deri në vitin 2027, ETF-të do të përbëjnë 24% të totalit të aktiveve në Evropë, një rritje e konsiderueshme nga 12% aktuale.

Potenciali i produkteve të strukturuara në zinxhir

Në botën e financave të decentralizuara dhe aseteve dixhitale, disa ekspertë tërheqin paralele midis tregut të strukturuar të produkteve në zinxhir dhe ndikimit në rritje të strategjive pasive. Megjithatë, tregu i produkteve të strukturuara në zinxhir ende nuk ka fituar një pjesë të konsiderueshme të tregut. Aktualisht, ajo përfaqëson vetëm 0.07% të tregut të përgjithshëm të kriptove, me një vlerë totale të mbyllur (TVL) prej 2.46 miliardë dollarësh nëpër protokolle.

Krahasimi i madhësive të tregut

Për ta parë këtë në perspektivë, tregu DeFi vlerësohet në 48.29 miliardë dollarë, ndërsa tregu total i kriptove është me vlerë 1.18 trilion dollarë. Megjithëse tregu i produkteve të strukturuara në zinxhir është ende relativisht i vogël, ai ka potencial për rritje dhe mund të luajë një rol më të rëndësishëm në të ardhmen.

konkluzioni

Strategjitë pasive, të tilla si ETF-të dhe fondet e indeksit, janë bërë gjithnjë e më të njohura në industrinë e menaxhimit të aseteve. Në Evropë, këto strategji përbëjnë një pjesë të konsiderueshme të aktiveve të menaxhuara dhe ndikimi i tyre pritet të vazhdojë të rritet. Ndërsa tregu i produkteve të strukturuara në zinxhir është aktualisht i vogël, ai ka potencialin të zgjerohet dhe të bëhet më i spikatur në botën e financave të decentralizuara dhe aseteve dixhitale.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme