Lajme

October 31, 2023

Skenari i rastit më të keq të Bitcoin: Rënia e mundshme e çmimit dhe paqëndrueshmëria përpara

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Prezantimi

Një analist i ndjekur gjerësisht i kriptove ka dhënë njohuri se si mund të duket një 'skenar i rastit më të keq' për Bitcoin (BTC) deri në ngjarjen e parashikuar të përgjysmimit të prillit 2024.

Skenari i rastit më të keq të Bitcoin: Rënia e mundshme e çmimit dhe paqëndrueshmëria përpara

Mundësia e një përsëritjeje

Analisti sugjeron që BTC potencialisht mund të ndjekë një model të ngjashëm çmimi me vitin 2015, i cili ishte gjithashtu një vit para përgjysmimit. Kjo mund të rezultojë në një fazë akumulimi disamujore, me një gamë të riakumulimit që do të formohet në nivelet më të larta në javët e ardhshme.

Skenari Alternativ

Megjithatë, analisti paraqet gjithashtu një skenar alternativ bazuar në modelin e vitit 2019 para përgjysmimit. Në këtë rast, BTC mund të pësojë një rënie prej mbi 40% nga vlera e saj aktuale për të eliminuar duart e dobëta përpara se të rifillojë trajektoren e saj në rritje.

Skenari më i keq

Skenari i rastit më të keq, sipas analistit, do të përfshinte që BTC të rishikonte vlerën prej 20,000 dollarë gjatë pesë muajve të ardhshëm e gjysmë përpara përgjysmimit. Kjo do të përfaqësonte një rënie të ndjeshme prej 42% nga çmimi aktual i saj. Analisti pranon se një skenar i tillë nuk ka gjasa, pasi skenarët e rastit më të keq zakonisht kanë një probabilitet të ulët për të ndodhur.

Paqëndrueshmëria në lartësitë e reja

Analisti thekson gjithashtu paqëndrueshmërinë historike të BTC kur arrin nivelet e reja vjetore, siç shihet në vitin 2023. Ndërsa tendenca aktuale po shpërthen, analisti paralajmëron se një rikthim më i thellë në linjë nuk mund të përjashtohet gjatë 175 ditëve të ardhshme. Mundësia e një gjurmimi më të thellë në 20,000 dollarë konsiderohet si skenari më i keq, megjithëse historia sugjeron se është një mundësi.

konkluzioni

Si përfundim, njohuritë e analistit ofrojnë informacion të vlefshëm për investitorët e Bitcoin. Ndërsa skenari më i keq i një rënie të konsiderueshme të çmimit nuk ka gjasa, është thelbësore të jemi të vetëdijshëm për potencialin e paqëndrueshmërisë dhe përmirësimit të tregut. Investitorët duhet të jenë të kujdesshëm dhe të bëjnë kërkime të plota përpara se të bëjnë ndonjë investim me rrezik të lartë në Bitcoin ose kriptovaluta të tjera.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme