Lajme

February 14, 2024

Teoria e shumëfishtë e kompresimit: Rritja e mundshme e MSTR dhe implikimet nëpër sektorë

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Në një postim të fundit në Twitter, një anëtar i komunitetit të kriptove shpalosi një teori novator në lidhje me kompresimin e aksioneve të MicroStrategy (MSTR). Individi shtjelloi atë që ata e quajtën "teoria e shumëfishtë e kompresimit", duke tërhequr paralele midis dinamikës së tregtimit të GameStop (GME) gjatë shtrydhjes së shkurtër të 2021 dhe situatës aktuale me MSTR.

Teoria e shumëfishtë e kompresimit: Rritja e mundshme e MSTR dhe implikimet nëpër sektorë

Sipas teorisë, kompresimi i aksioneve të MSTR-së, i nxitur nga një kombinim i vëllimit të detyruar nga ana e blerjes dhe investitorëve elastikë me pakicë, pasqyron modelin e vërejtur në GME gjatë rritjes së saj të paprecedentë. Tweet-i parashikon që MSTR, që aktualisht tregtohet me afërsisht 1.2 herë aktivet e saj neto, potencialisht mund të shohë një rritje në vlerë të ngjashme me shumëfishin e aktiveve neto të GME, i cili arriti 49 herë gjatë shtrëngimit të shkurtër.

Pritet që MSTR të tregtojë afër aktiveve neto të dëshmuara në vitin 2021, rreth katër herë, e nxitur nga faktorë të tillë si rritja e interesit të shitjes me pakicë në Bitcoin dhe ndjenja bullish. Teoricieni ia atribuon këtë fenomen ngjeshje proporcionit të investitorëve pasivë në MSTR dhe ndryshimeve në alokimet ndaj indekseve përkatëse.

Perspektiva Bullish e Samson Mow

Duke iu përgjigjur tweet-it, sipërmarrësi i shquar i kriptove, Samson Mow shprehu pikëpamjen e tij bullgare për MSTR, duke treguar ndjenjën e ndarë nga shumë brenda komunitetit të kriptove. Zotërimet e rëndësishme të MicroStrategy prej 190,000 BTC dhe 3.5 miliardë dollarë fitime të parealizuara forcojnë më tej optimizmin që rrethon perspektivat e kompanisë.

Implikimet në sektorë të ndryshëm

Implikimet e kësaj teorie shtrihen përtej sferës së financës, me teoricienin që paralajmëron për ndërprerje të mundshme në sektorë të ndryshëm, duke përfshirë qeverinë, pasuritë e paluajtshme, bankat dhe AI.

Ndërsa MSTR vazhdon të tërheqë vëmendjen brenda komunitetit të kriptove, skena është vendosur për një përmbysje të mundshme të tregut, me avokatin e Bitcoin, Samson Mow, në mesin e atyre që rriten me perspektivat e tij.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme