Lajme

October 31, 2023

Çmimet e kriptove rriten në Uptober: Bitcoin, Ethereum dhe fituesit kryesorë

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Prezantimi

Çmimet e kriptove sot ishin në territor pozitiv të martën, 31 tetor, në përputhje me ndjenjën "Uptober" që shumë vëzhgues të tregut kanë parashikuar. Segmenti i kriptove ka kaluar një fazë të trazuar, por është rikuperuar në muajin në vazhdim, pasi disa katalizatorë pozitivë kanë rritur ndjenjën e tregut.

Çmimet e kriptove rriten në Uptober: Bitcoin, Ethereum dhe fituesit kryesorë

Çmimi i Bitcoin

Çmimi i Bitcoin shënoi një rënie të lehtë prej 0.13% gjatë 24 orëve të fundit në 34,275.85 dollarë, me vëllimin e tij që u rrit 39.69% në 17.02 miliardë dollarë. Kapaciteti i tregut të kriptos ra me 0.14% në 669.32 miliardë dollarë. Veçanërisht, gjatë 30 ditëve të fundit, çmimi i Bitcoin u shtua mbi 27% gjatë shkrimit.

Çmimi Ethereum

Nga ana tjetër, çmimi i Ethereum shënoi fitime prej 0.77% në 1,799.28 dollarë që nga momenti i shkrimit, me vëllimin e tij që u rrit 58.60% në 7.48 miliardë dollarë. Kapaciteti i tregut të kriptos ishte 216.40 miliardë dollarë, duke u avancuar 0.78% gjatë 24 orëve të fundit. Çmimi ETH u shtua gati 8% gjatë 30 ditëve të fundit.

Kripto të tjera

Midis kriptove të tjera, çmimi i XRP u shtua gati 4% në 0,5761 dollarë, me vëllimin e tij që u rrit me 121,20% në 1,56 miliardë dollarë. Çmimi Solana u rrit me rreth 10% nga dje për t'u tregtuar me 36.02 dollarë dhe vëllimi i tij u rrit me 142.60% në 1.32 miliardë dollarë.

Segmenti i monedhës meme

Ndjenja në segmentin e monedhës meme ishte disi e përzier, siç shihet nga luhatjet e çmimeve në çmimet e kriptove. Çmimi Dogecoin u shtua 0.57% në 0.06922 dollarë gjatë shkrimit dhe vëllimi i tij u rrit 55.81% në 306.43 milion dollarë. Në të kundërt, çmimi Shiba Inu u ul me 0.08% në 0.000007939 dollarë gjatë 24 orëve të fundit dhe vëllimi i tij ra 16.64% në 112.58 milionë dollarë.

Vështrim i përgjithshëm i tregut

Megjithatë, fitimet në shumicën e çmimeve kryesore të kriptove e kanë shtyrë tregun më lart. Deri në momentin e shkrimit, kapitali global i tregut të kriptove u rrit me 0.35% në 1.27 trilion dollarë dhe vëllimi i tij gjatë 24 orëve të fundit u rrit 44.15% në 39.54 miliardë dollarë. Indeksi i frikës dhe lakmisë së tregut të kriptove ishte në 72, duke treguar se investitorët po vënë bastet e tyre në asetet më të rrezikshme.

4 kriptomat kryesore

4 kriptomat kryesore për sot janë Pepe Coin, BitTorrent(NEW), THORChain dhe Arweave. Këto kriptora kanë treguar fitime të konsiderueshme në treg.

Monedha Pepe

Çmimi i monedhës Pepe vuri në dukje fitime të lehta prej 0.07% për t'u tregtuar në 0.000001177 gjatë shkrimit, ndërsa vëllimi i saj gjatë 24 orëve të fundit u hodh 36.41% në 145.74 milionë dollarë. Megjithatë, token ka shtuar gati 22% gjatë shtatë ditëve të fundit, ndërsa në 30 ditët e fundit, ka shtuar mbi 50%.

BitTorrent (I RI)

BitTorrent (NEW) ishte ndër fituesit më të mëdhenj të përqindjes në seancën e sotme, duke treguar se investitorët po e përqendrojnë fokusin e tyre në kripto. Çmimi i BitTorrent (NEW) u rrit 13.73% në 0.0000005133 dollarë që nga momenti i shkrimit, dhe vëllimi i tij u avancua 11.82% në 44.73 milion dollarë. Gjatë 30 ditëve të fundit, kripto-ja është shtuar mbi 32% pas rritjes së saj të fundit.

Zinxhiri THORC

THORChain ka fituar tërheqje duke qenë një tjetër fitues i përqindjes më të lartë në treg. Çmimi i THORchain u tregtua me 2,81 dollarë gjatë shkrimit, duke dëshmuar një rritje prej 14,18% gjatë 24 orëve të fundit, dhe vëllimi i tij njëditor u rrit me 107,38% në 176,98 milionë dollarë. Kripto ka qenë në rritje këtë muaj, siç shihet nga rritja me mbi 28% e çmimit të saj gjatë 30 ditëve të fundit.

Endje

Çmimi Arweave fitoi 9.97% për t'u tregtuar me 5.73 dollarë të martën, 31 tetor. Vëllimi i tij nga dje u rrit në qiell me 118.52% në 19.56 milionë dollarë, ndërsa kapitali i saj i tregut u rrit 9.98% në 375.34 milionë dollarë. Kripto ka shtuar gati 36% gjatë 30 ditëve të fundit, duke treguar një moment pozitiv që ka dëshmuar deri më tani këtë muaj.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme