Lajme

November 10, 2023

Çmimet e larta të gazit në kostot e tregtimit të ndikimit të rrjetit Ethereum

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Prezantimi

Çmimet e gazit në rrjetin Ethereum arritën një kulm prej 270 gwei të enjten, niveli më i lartë që nga qershori 2022. Si rezultat, kostoja e shkëmbimeve tregtare u rrit në mes 60 dhe 100 dollarë për disa orë.

Çmimet e larta të gazit në kostot e tregtimit të ndikimit të rrjetit Ethereum

Kuptimi i çmimeve të gazit

Çmimet e gazit në Ethereum maten në gwei, që është një njësi e vogël eter (ETH) e barabartë me një të miliardën e një ETH. Këto çmime përdoren për të përcaktuar tarifat që paguajnë përdoruesit e Ethereum për të siguruar që transaksionet e tyre të përfshihen në bllokun më të hershëm nga validuesit e rrjetit.

Ndikimi në kostot e tregtimit

Rritja e çmimeve të gazit pati një ndikim të rëndësishëm në kostot e tregtimit. Tregtarët duhej të paguanin tarifa më të larta për të ekzekutuar shkëmbime, me kosto që varionin nga 60 deri në 100 dollarë gjatë periudhës së pikut. Kjo rritje e kostove krijoi një pengesë të përkohshme për tregtarët, duke kufizuar aftësinë e tyre për t'u përfshirë në tregti të shpeshta dhe me kosto efektive.

konkluzioni

Ndërsa çmimet e gazit në rrjetin Ethereum mund të luhaten, rritja e fundit në 270 gwei rezultoi në një rritje të dukshme të kostove të tregtimit. Tregtarët u përballën me tarifa më të larta, duke e bërë më të shtrenjtë ekzekutimin e këmbimeve. Është e rëndësishme që tregtarët të jenë të vetëdijshëm për këto luhatje dhe të planifikojnë strategjitë e tyre tregtare në përputhje me rrethanat për të minimizuar kostot dhe për të maksimizuar përfitimin.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme