Lajme

February 12, 2024

Çmimi i Bitcoin afrohet 50,000 dollarë në mes të momentit të rritjes dhe ngjarjes së ardhshme të përgjysmimit

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Çmimi i Bitcoin (BTC) ka tërhequr vëmendje të konsiderueshme kohët e fundit pasi është më afër shenjës së 50,000 dollarëve, i nxitur nga një divergjencë javore rritëse. Analisti kryesor i kriptos, Michaël van de Poppe shkoi në X (ish Twitter) për të nxjerrë në pah trajektoren mbresëlënëse të Bitcoin, duke vënë në dukje thyerjen e tij të fundit mbi barrierën e 48,000 dollarëve.

Çmimi i Bitcoin afrohet 50,000 dollarë në mes të momentit të rritjes dhe ngjarjes së ardhshme të përgjysmimit

Pritja rreth lëvizjes së çmimit të Bitcoin është intensifikuar më tej nga ngjarja e ardhshme e përgjysmimit të Bitcoin, e planifikuar për në prill. Historikisht, përgjysmimi i ngjarjeve, të cilat zvogëlojnë përgjysmë shpërblimin për nxjerrjen e blloqeve të reja, duke kufizuar kështu furnizimin e monedhave të reja, i kanë paraprirë rritjes së vlerës së Bitcoin. Van de Poppe ka vendosur synimin e tij në objektivin prej 50,000 dollarësh për Bitcoin, duke ia atribuar parashikimin e tij ndikimit të ngjarjes së përgjysmimit.

Lëvizjet e çmimeve të Bitcoin

Që nga përditësimi i fundit, çmimi i Bitcoin është 48,011 dollarë, duke përjetuar një rënie të lehtë prej 0.36% gjatë 24 orëve të fundit. Megjithatë, java jep një tablo më pozitive, me një rritje prej 11.19% në vlerën e saj. Vëllimi i tregtimit për Bitcoin gjithashtu ka shënuar një rritje, me rritje 7.08% në 24 orët e fundit, me një total prej 20,347,457,133 dollarësh që qarkullojnë në tregti.

Për më tepër, statistikat e fundit nga CoinGlass tregojnë se Bitcoin pa 31.48 milionë dollarë likuidime gjatë ditës së kaluar. Kjo shifër përfshin 18.59 milionë dollarë në likuidime të gjata dhe 12.90 milionë dollarë në likuidime të shkurtra, duke treguar një reagim të përzier nga tregtarët e Bitcoin ndërsa lundrojnë në kushtet aktuale të tregut.

Pikat kryesore:

  • Çmimi i Bitcoin po i afrohet pikës 50,000 dollarë, i nxitur nga një divergjencë javore rritëse dhe një thyerje e fundit mbi barrierën e 48,000 dollarëve.
  • Ngjarja e ardhshme e përgjysmimit të Bitcoin në prill po nxit më tej pritjet rreth lëvizjes së çmimit të Bitcoin, pasi ngjarjet e përgjysmimit kanë paraprirë historikisht rritje të vlerës së Bitcoin.
  • Çmimi i Bitcoin aktualisht qëndron në 48,011 dollarë, me një rënie të lehtë prej 0.36% gjatë 24 orëve të fundit. Megjithatë, java ka shënuar një rritje në vlerë prej 11.19%.
  • Vëllimi i tregtimit për Bitcoin është rritur me 7.08% në 24 orët e fundit, me një total prej 20,347,457,133 dollarësh që qarkullojnë në tregti.
  • Statistikat e fundit nga CoinGlass tregojnë se Bitcoin përjetoi 31.48 milionë dollarë likuidime gjatë ditës së kaluar, duke treguar një reagim të përzier nga tregtarët në kushtet aktuale të tregut.

Takeaway:

Çmimi i Bitcoin është në prag të arritjes së 50,000 dollarëve, i nxitur nga momenti pozitiv i tregut dhe ngjarja e ardhshme e përgjysmimit. Tregtarët dhe investitorët po vëzhgojnë nga afër trajektoren e Bitcoin, pasi modelet historike sugjerojnë potencialin për një ecuri rritëse. Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se tregu i kriptomonedhave mund të jetë i paqëndrueshëm, dhe kryerja e një kërkimi të plotë dhe kërkimi i këshillave nga ekspertët financiarë është thelbësore përpara se të merrni ndonjë vendim investimi.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme