Lajme

October 31, 2023

Çmimi i Bitcoin formon modelin e Kryqit të Artë, Parashikimi i Lartë i Gjithë Kohës

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Prezantimi

Çmimi i Bitcoin formoi zyrtarisht një "Kryq të Artë" më 30 tetor, duke treguar një nivel të lartë potencial të të gjitha kohërave (ATH) në të ardhmen. Tregtarët dhe investitorët institucionalë kanë monitoruar nga afër modelet e grafikëve të BTC dhe kanë bërë tashmë investime të rëndësishme në pritje të kësaj ngjarje historike.

Çmimi i Bitcoin formon modelin e Kryqit të Artë, Parashikimi i Lartë i Gjithë Kohës

Modeli i Kryqit të Artë

Bitcoin kohët e fundit u mbyll të dielën me një model "Kryqi i Artë", ku mesatarja lëvizëse 50-ditore kalon mbi mesataren lëvizëse 200-ditore. Ky model ka ndodhur disa herë në historinë e Bitcoin, me shembullin më të fundit në shkurt 2023.

Faktorët që nxisin Rally

Çmimi i BTC ka përjetuar një rritje të jashtëzakonshme prej 30% këtë muaj, e nxitur nga dy faktorë kyç. Së pari, pritet që SEC e SHBA-së të miratojë një vend ETF të Bitcoin më vonë këtë vit. Së dyti, formimi i modelit "Kryqi i Artë" ka gjeneruar interes të konsiderueshëm në treg.

Mendimet e ekspertëve

Tregtari i njohur Peter Brandt beson se Bitcoin tashmë ka arritur fundin e saj, por ai parashikon që ATH nuk do të arrihet deri në tremujorin e tretë 2024. Për më tepër, rritja e vëllimeve të tregtimit mbështet më tej pritjen e një rritjeje përpara përgjysmimit të Bitcoin, i cili është planifikuar për prill 2024.

Parashikimet e çmimeve

Hulumtimi i Matrixport parashikon që çmimi i Bitcoin do të arrijë në 45 mijë dollarë në 2023 dhe 125 mijë dollarë deri në dhjetor 2024, pas përgjysmimit. Ky projeksion bazohet në besimin se tregu i ardhshëm i rritjes do të drejtohet nga adoptimi institucional.

Përfshirja Institucionale

Flukset e fundit të fondeve të kriptove sugjerojnë një aktivitet të konsiderueshëm blerjeje nga investitorët institucionalë. Vetëm në katër javët e fundit, ka pasur një hyrje totale prej 807 milionë dollarësh. Për më tepër, fluksi javor i Bitcoin arriti në 55.3 milionë dollarë javën e kaluar.

Koha për të blerë Bitcoin

PlanB, krijuesi i modelit Bitcoin Stock-To-Flow, këshillon blerjen e Bitcoin në nivelin e ulët aktual në pritje të përgjysmimit. Modeli sugjeron që periudha ndërmjet 31 tetorit (gjashtë muaj para përgjysmimit) dhe 18 muaj pas përgjysmimit historikisht tejkalon një strategji të thjeshtë blerjeje dhe mbajtjeje.

Statusi aktual

Deri më tani, çmimi i BTC është rritur me 1% në 24 orët e fundit dhe aktualisht po tregtohet me 34,628 dollarë. Niveli i ulët dhe i lartë 24-orësh janë respektivisht 34,175 dollarë dhe 34,743 dollarë. Për më tepër, vëllimi i tregtimit ka shënuar një rritje prej 70% në orët e fundit.

konkluzioni

Me formimin e modelit të "Kryqit të Artë" dhe përgjysmimin e ardhshëm të Bitcoin, skena është vendosur për një maksimum të mundshëm të të gjitha kohërave në të ardhmen. Tregtarët dhe investitorët po i monitorojnë nga afër këto zhvillime dhe po bëjnë investime strategjike. Është një kohë e përshtatshme për të marrë në konsideratë blerjen e Bitcoin, veçanërisht me treguesit pozitivë të tregut dhe parashikimet e ekspertëve.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme