Lajme

February 13, 2024

Aktiviteti i Elon Musk në Twitter ngjall ndjenjën bullish pasi Bitcoin kalon 50,000 dollarë

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Elon Musk, CEO me ndikim i Tesla, X (dikur Twitter), SpaceX dhe kompanive të tjera të teknologjisë, mori një valë komentesh pozitive dhe pozitive nga komuniteti i kriptomonedhave në Twitter. Kjo rritje e ndjenjës vjen pasi çmimi i Bitcoin tejkaloi shenjën e 50,000 dollarëve.

Aktiviteti i Elon Musk në Twitter ngjall ndjenjën bullish pasi Bitcoin kalon 50,000 dollarë

Rritja e Bitcoin dhe arsyeja kryesore pas saj

Rritja e çmimit të Bitcoin mund t'i atribuohet akumulimit të vazhdueshëm të pjesëve masive të BTC nga ETF-të e Bitcoin gjatë muajit të kaluar. Këto aktive të bazuara në spot u miratuan nga Komisioni i Letrave me Vlerë në janar. Më 12 shkurt, Bitcoin arriti një nivel çmimi rekord mbi 50,000 dollarë.

Sipas investitorit dhe sipërmarrësit të VC, Anthony Pompliano, Bitcoin është bërë aktivi i preferuar i Wall Street. Ndërsa minatorët prodhojnë 900 BTC në ditë, emetuesit e Bitcoin ETF po marrin 12.5 herë më shumë se kjo shumë. Pompliano beson se kjo prirje do të çojë në një nivel të ri të të gjitha kohërave për Bitcoin.

Deklarata Bullish BTC e Samson Mow

Samson Mow, CEO në 3 janar dhe një maksimalist i Bitcoin, pret që Bitcoin të ngrihet në qiell në shenjën e 1 milion dollarëve në mënyrë të papritur. Ai thekson se në vitin 2017, Bitcoin u rrit 20 herë brenda nëntë muajve pa ndonjë ndryshim thelbësor në dinamikën e tregut. Mow beson se hyrjet masive prej qindra miliona dollarësh në ETF-të e Bitcoin çdo ditë do ta çojnë çmimin edhe më të lartë.

Mow sugjeron që nëse dikush e ka të vështirë të besojë në një rritje 20 herë të çmimit të Bitcoin, ata duhet të presin që BTC të arrijë në 100,000 dollarë dhe më pas të presë një rritje të çmimit 10 herë.

Si përfundim, aktiviteti i fundit i Elon Musk në Twitter ka ngjallur një ndjenjë pozitive në komunitetin e kriptomonedhave, pasi Bitcoin kalon 50,000 dollarë. Akumulimi i vazhdueshëm i Bitcoin nga ETF-të dhe besimi në potencialin e Bitcoin për rritje të konsiderueshme të çmimeve kontribuojnë në perspektivën pozitive për tregun e kriptomonedhave.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme