Lajme

October 31, 2023

Auditimi i zinxhirit anësor të Xahau: Gjetjet e Sigurisë dhe Integrimi XRPL

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Prezantimi

Xahau Sidechain i XRP Ledger së fundmi i është nënshtruar një auditimi të plotë të bazës së kodit të tij. Auditimi, i kryer nga FYEO, një nga partnerët fillestarë të Xahau të Validatorit të Lojërave të Qeverisjes dhe Partnerët e Sigurisë, kishte për qëllim të vlerësonte ekspozimin e sigurisë dhe rreziqet e brendshme të zinxhirit anësor Xahau.

Auditimi i zinxhirit anësor të Xahau: Gjetjet e Sigurisë dhe Integrimi XRPL

Gjetjet e auditimit

Procesi i rishikimit të sigurisë u zhvillua nga 1 tetori deri më 27 tetor dhe kishte tre objektiva specifike:

  1. Vlerësoni ekspozimin ndaj sigurisë së Xahau Sidechain
  2. Vlerësoni maturimin dhe përshtatshmërinë e masave të sigurisë në fuqi
  3. Identifikoni problemet dhe jepni rekomandime për përmirësim

Sipas FYEO, auditimi zbuloi gjetjet e mëposhtme:

  • 1 rrezik sigurie me një vlerësim të ashpërsisë së lartë
  • 4 gjetje me vlerësime të ashpërsisë mesatare
  • 2 gjetje me shkallë të ulët të ashpërsisë
  • 7 gjetje me vlerësimet e ashpërsisë informative

FYEO përgëzoi përgjigjen proaktive të ekipit të XRPL Labs, i cili adresoi menjëherë të gjitha çështjet e identifikuara në bazën e kodeve Xahau Sidechain. XRPL Labs konfirmoi se auditimi mbuloi aspekte të ndryshme të Xahau Sidechain, duke përfshirë Hooks, funksionin e djegies në nenexhik dhe grepa të lojës së qeverisjes.

Xahau Sidechain dhe XRPL

Ndryshe nga pretendimet e fundit të bëra nga disa anëtarë të komunitetit XRP, lëshimi i Xahau Sidechain nuk nënkupton braktisjen e XRPL nga zhvilluesit e tij. Themeluesi i XRPL Labs @WietseWind sqaroi se ekipi do të vazhdojë të kontribuojë në XRPL edhe pas lançimit të Xahau Sidechain. Prezantimi i Xahau Sidechain pritet të sjellë përparime të rëndësishme në ekosistemin më të gjerë XRP.

konkluzioni

Përfundimi i auditimit gjithëpërfshirës të Xahau Sidechain shënon një moment historik të rëndësishëm drejt nisjes së rrjetit të tij kryesor. Auditimi trajtoi me sukses shqetësimet thelbësore të sigurisë, duke siguruar integritetin dhe besueshmërinë e zinxhirit anësor Xahau. Me fitoren ligjore të XRP dhe Ripple Labs kundër SEC të SHBA-së, potenciali i XRPL për të nxitur miratimin e monedhës përmes zhvillimit të DApp-ve të reja po fiton vrull. Përparimi i Xahau Sidechain i përshpejton më tej këto ambicie pozitive, duke premtuar arritje më të shpejtë të qëllimeve të ekosistemit.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme