Lajme

October 31, 2023

Balenat Cardano grumbullohen si rritje të çmimeve të ADA pas 200-DMA

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Altcoin Cardano ka përjetuar një trend pozitiv në tregun e kriptove, duke u bashkuar së bashku me kriptovalutat e tjera. Në 24 orët e fundit, çmimi i ADA është rritur me 2.47%, duke arritur në 0.300 dollarë, me një kapital tregu prej 10.5 miliardë dollarësh.

Balenat Cardano grumbullohen si rritje të çmimeve të ADA pas 200-DMA

Balenat Cardano po grumbullohen

Të dhënat mbi zinxhirin zbulojnë se monedhat e fjetura Cardano kanë filluar të lëvizin dhe balenat ADA po grumbullohen përsëri. Sipas të dhënave të Santiment, Cardano ka arritur një moment historik të rëndësishëm në aktivitetin e fjetur të monedhave. Rrjeti regjistroi lëvizjen më të lartë të kuletave më të vjetra që mbajnë $ADA që nga prilli 2022, duke treguar një ringjallje të monedhave që rihyjnë në qarkullim. Për më tepër, kuletat që përmbajnë 100,000 deri në 10 milionë $ADA janë në fazën e akumulimit.

Numra mbresëlënës të tremujorit të tretë

Rritja e fundit e çmimeve ADA mbështetet nga numra të fortë të tremujorit të tretë të raportuar nga ekosistemi Cardano. Cardano përjetoi një rritje të jashtëzakonshme në vlerën totale të bllokuar të financave të decentralizuara (DeFi) (TVL) gjatë tremujorit të tretë. Kjo metrikë tregoi një rritje të konsiderueshme prej 198% tremujor mbi tremujor (QoQ), duke e shtyrë Cardano nga renditja e mëparshme prej 34 në një mbresëlënëse 15. Kjo arritje shënon një nga periudhat më të rëndësishme të rritjes për Cardano këtë vit.

Rritja e Cardano theksohet më tej nga metrikat kryesore. Adresat mesatare ditore aktive arritën në 41,137, dhe transaksionet mesatare ditore arritën në 60,356 për tremujorin. Për më tepër, metrikë të tjerë të rëndësishëm, të tillë si transaksionet mesatare ditore DApp dhe vëllimi mesatar ditor i tregtimit NFT, shfaqën shifra mbresëlënëse prej 49,388 dhe 0.6 milionë dollarë, respektivisht.

Vlera e monedhës së qëndrueshme të protokollit gjithashtu shfaqi rritje të konsiderueshme, me një rritje të jashtëzakonshme prej 16% në krahasimin tremujor në tremujor (QoQ) dhe një rritje mbresëlënëse prej 461% në periudhën nga viti në datë (YTD). Raporti theksoi se rritja e monedhave të qëndrueshme fillimisht u nxit nga iUSD, por më vonë, protokollet si Wanchain prezantuan versione të lidhura të USDT dhe USDC, duke kontribuar më tej në këtë tubim.

Rritjet e çmimeve të ADA-s përtej 200-DMA

Me rritjen e fundit të çmimeve, çmimi i ADA ka tejkaluar EMA 200-ditore, rreth 0,298 dollarë. Kjo potencialisht mund të rrisë presionin e blerjes për kriptomonedhën në të ardhmen.

Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se me një lexim ditor të RSI prej 78%, ka një shenjë të qartë të vrullit të fortë rritës. Megjithatë, kjo mund të tregojë gjithashtu se aktivi po i afrohet kushteve të mbiblerjes.

Në përmbledhje, performanca e fundit e Cardano ka qenë mbresëlënëse, me një tendencë pozitive çmimesh dhe rritje të konsiderueshme në metrika të ndryshme. Akumulimi i ADA nga balenat dhe rritja e numrave të Q3 demonstrojnë popullaritetin dhe forcën në rritje të ekosistemit Cardano. Investitorët duhet të marrin në konsideratë presionin e mundshëm të blerjes dhe të monitorojnë leximin e RSI ndërsa aktivi i afrohet kushteve të mbiblerjes.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme