Lajme

November 22, 2023

Binance i akuzuar për lejim të aktiviteteve kriminale: Nevojitet hetim

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Prezantimi

Binance, një nga shkëmbimet më të mëdha të kriptomonedhave, është akuzuar se me vetëdije ka lejuar që platforma e saj të përdoret për aktivitete kriminale, përfshirë financimin e terrorizmit. Akuzat u zbuluan përmes bisedave të brendshme të Zyrtarit Kryesor të Pajtueshmërisë (CCO) të Binance dhe të tjerëve.

Binance i akuzuar për lejim të aktiviteteve kriminale: Nevojitet hetim

Kthimi i një syri qorr

Sipas provave, Binance ishte në dijeni të aktiviteteve të paligjshme që po ndodhnin në platformën e saj, por zgjodhi t'i injoronte ato në ndjekje të fitimeve. Kjo mospërfillje për kontrollet e pajtueshmërisë i lejoi bursës të maksimizonte fitimet e saj të korporatës.

Mashtrimi dhe Indoktrinimi

Drejtuesit e Binance dyshohet se mashtruan dhe indoktrinuan punonjësit dhe klientët e tyre, duke krijuar një ndjekës të ngjashëm me kultin. Ata inkurajuan anashkalimin e kontrolleve të pajtueshmërisë, duke i dhënë përparësi përfitimeve financiare mbi të gjitha.

konkluzioni

Akuzat kundër Binance ngrenë shqetësime serioze për përfshirjen e bursës në aktivitete kriminale. Është thelbësore për autoritetet rregullatore që të hetojnë tërësisht këto pretendime dhe të ndërmarrin veprimet e duhura për të siguruar integritetin e tregut të kriptomonedhave.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme