Lajme

November 15, 2023

Bitcoin dhe Altcoins: Përgatitja për një lëvizje parabolike

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Prezantimi

Bashkëthemeluesit e firmës kripto-analitike Glassnode besojnë se Bitcoin (BTC) dhe altcoins po përgatiten për një lëvizje të konsiderueshme në rritje. Në këtë artikull, ne do të eksplorojmë pikat kryesore të përbashkëta nga bashkëthemeluesit e Glassnode, Jan Happel dhe Yann Allemann, dhe do të diskutojmë implikimet e mundshme për tregun.

Bitcoin dhe Altcoins: Përgatitja për një lëvizje parabolike

Modelet e flamurit të demit

Happel dhe Allemann theksojnë se Bitcoin dhe Ethereum (ETH) së fundmi kanë shfaqur modele të flamurit të demit. Një model flamuri demi zakonisht tregon se një tendencë rritëse, e cila u ndërpre nga një rënie e përkohshme e çmimit, ka të ngjarë të rifillojë. Ky vëzhgim sugjeron se ndjenja e përgjithshme e tregut për këto kriptovaluta është pozitive.

Bullish Rrumbullakimi i Fundit

Kapitalizimi i tregut i altcoins ka formuar një fund rrumbullakues rritës, sipas bashkëthemeluesve. Ky model, i gjetur zakonisht në fund të një tendence rënëse të zgjatur, nënkupton një ndryshim të mundshëm. Formimi i një fundi rrumbullakues rritës tregon se altcoin mund të hyjnë në një treg të ri të rritjes.

Përmbysja e mundshme e Bitcoin

Bashkëthemeluesit e Glassnode gjithashtu spekulojnë për trajektoren e ardhshme të Bitcoin. Ata sugjerojnë se Bitcoin mund të përjetojë një lëvizje në rritje pas publikimit të të dhënave të reja të Indeksit të Çmimeve të Konsumit në SHBA (CPI), i cili pritet të tregojë një normë ftohjeje të inflacionit. Inflacioni më i lartë zakonisht rrit presionin e shitjes mbi aktivet me rrezik si Bitcoin. Prandaj, nëse të dhënat e CPI konfirmojnë një normë më të ulët inflacioni, kjo mund të ndikojë pozitivisht në çmimin e Bitcoin.

Statusi aktual i tregut

Në kohën e shkrimit, Bitcoin po tregtohet me 35,597 dollarë, duke reflektuar një rënie prej 2.2% në 24 orët e fundit. Është e rëndësishme të theksohet se çmimet e kriptomonedhave janë shumë të paqëndrueshme dhe mund të luhaten me shpejtësi.

konkluzioni

Si përfundim, bashkëthemeluesit e Glassnode besojnë se Bitcoin dhe altcoin po krijojnë skenën për një lëvizje parabolike. Prania e modeleve të flamurit të demit dhe një fund rrumbullakues rritës sugjeron një ndjenjë pozitive të tregut. Për më tepër, të dhënat e ardhshme të CPI të SHBA-së mund të ndikojnë potencialisht në trajektoren e çmimeve të Bitcoin. Megjithatë, është thelbësore që investitorët të kryejnë kërkimet e tyre dhe të tregojnë kujdes kur marrin vendime investimi në tregun e kriptomonedhave.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme