Lajme

October 31, 2023

Bitcoin: Një alternativë premtuese ndaj arit në 2024

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

CEO i gjigantit të menaxhimit të aseteve Van Eck beson se kushtet për kriptovalutat po bëhen jashtëzakonisht të favorshme ndërsa po i afrohemi vitit 2024. Në një intervistë të fundit, Jan van Eck deklaroi se Bitcoin ka forcuar pozicionin e tij si alternativa kryesore ndaj arit, duke paraqitur një gjendje pothuajse perfekte mundësi tregtimi për demat në vitin e ardhshëm.

Bitcoin: Një alternativë premtuese ndaj arit në 2024

Bitcoin si një alternativë ndaj arit

Sipas Van Eck, Bitcoin është vendosur si një alternativë e qëndrueshme ndaj arit, e ngjashme me atë se si argjendi është një alternativë ndaj platinit. Ky zhvillim ka krijuar një strukturë ideale për tregtarët, pasi kërkesa për ar si depo me vlerë mund të ulet.

Katalizatorë për bullizmin

Van Eck identifikoi disa katalizatorë që kontribuojnë në ndjenjën rritëse që rrethon Bitcoin dhe kriptovalutat në 2024. Këto përfshijnë një strumbullar të mundshëm në politikën e Rezervës Federale, ngjarjen e përgjysmimit të Bitcoin dhe një mungesë të shitësve në treg.

Politika e Rezervës Federale

Ndryshimi i mundshëm në politikën e Rezervës Federale, i shoqëruar me afrimin e fundit të saj, shihet si një faktor pozitiv për Bitcoin. Ky ndryshim mund të nxisë më tej adoptimin dhe pranimin e kriptomonedhave.

Përgjysmimi i Bitcoin

Ngjarja e përgjysmimit të Bitcoin, e cila ndodh afërsisht çdo katër vjet, është një tjetër katalizator për perspektivën bullish. Kjo ngjarje zvogëlon shkallën me të cilën krijohen Bitcoin të rinj, duke çuar në një rritje të mundshme të kërkesës dhe mungesës.

Mungesa e shitësve

Van Eck theksoi mungesën e shitësve në treg si një faktor kontribues në ndjenjën pozitive. Ai përmendi likuidimin që ka ndodhur, duke rezultuar në daljen e tregtarëve dhe pjesëmarrësve të tjerë nga tregu. Ky reduktim i ofertës mund të mbështesë më tej trajektoren në rritje të kriptomonedhave.

konkluzioni

Në përfundim, CEO i Van Eck beson se kushtet për kriptovalutat janë shumë të favorshme ndërsa i afrohemi vitit 2024. Krijimi i Bitcoin si një alternativë ndaj arit, shoqëruar me katalizatorë si ndryshimet e mundshme në politikën e Rezervës Federale, përgjysmimi i Bitcoin dhe mungesa e shitësit, krijojnë një mjedis tregtar premtues. Investitorët dhe tregtarët duhet t'i marrin parasysh këta faktorë kur marrin vendime në lidhje me Bitcoin dhe kriptomonedha të tjera.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme