Lajme

November 9, 2023

BlackRock regjistron iShares Ethereum Trust, sinjalizon synimin për Ether ETF

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

BlackRock, një firmë investimi që menaxhon asete me vlerë triliona dollarë, ka regjistruar besimin e saj në iShares Ethereum në Delaware. Kjo lëvizje ndjek një proces të ngjashëm regjistrimi për besimin e saj në Bitcoin. Dokumentet e regjistrimit janë verifikuar nga analisti i lartë i Bloomberg ETF Eric Balchunas.

BlackRock regjistron iShares Ethereum Trust, sinjalizon synimin për Ether ETF

Regjistrimi i besimit iShares Ethereum tregon se BlackRock po hedh hapin e parë drejt paraqitjes për një spot Ether ETF. Ky zhvillim vjen pasi Ethereum, aseti i dytë më i madh dixhital sipas kapitalit të tregut, përjeton një rritje të çmimit. Në kohën e shkrimit, ETH po tregtohet me 2,011 dollarë, duke reflektuar një fitim prej 6.5% në 24 orët e fundit.

Javët e fundit, firma të tjera investimi si VanEck, Bitwise dhe ProShares kanë lançuar fondet e tregtuara në shkëmbim të Ethereum Futures (ETF). Shefi ekzekutiv i ProShares, Michael L. Sapir, theksoi kërkesën e investitorëve për akses në performancën e kriptomonedhave përmes ETF-ve. Me lëshimin e ETH ETF-së së tyre, investitorët tani mund të synojnë performancën e Bitcoin ose Ether përmes një ETF pa pasur nevojë të presin.

Si përfundim, regjistrimi i BlackRock i besimit iShares Ethereum në Delaware sinjalizon synimin e tij për të paraqitur një ETF për Ether Spot. Kjo lëvizje përputhet me kërkesën në rritje nga investitorët për ekspozimin e kriptomonedhës përmes ETF-ve. Ndërsa Ethereum vazhdon të fitojë vrull, investitorët tani kanë më shumë mundësi për të hyrë në performancën e tij përmes mjeteve të investimit si ETF-të.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme