Lajme

October 31, 2023

Bulls Bitcoin mbahen të fortë mbi 34,000 dollarë mes një pauze të mundshme në Rally

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Prezantimi

Demat e Bitcoin po mbajnë një pozicion të fortë mbi vlerën 34,000 dollarë, pavarësisht presioneve të ndryshme në treg. Tregtarët po vëzhgojnë nga afër drejtimin e tregut ndërsa vlerësojnë nëse rritja e vazhdueshme rritëse do të vazhdojë ose do të fillojë të zbehet.

Bulls Bitcoin mbahen të fortë mbi 34,000 dollarë mes një pauze të mundshme në Rally

Zhvillimet në zinxhir

Sipas kreut të kërkimit CryptoQuant, Julio Monero, ka dy zhvillime të rëndësishme në zinxhir që sugjerojnë një pauzë të mundshme në rritjen e çmimit të Bitcoin. Së pari, mbajtësit afatshkurtër kanë shitur Bitcoin me një fitim prej 6%, duke shënuar marzhin më të lartë të fitimit që nga prilli. Kjo tregon rezervimin e fitimit nga mbajtësit afatshkurtër pas çmimit të BTC duke arritur një nivel të lartë mujor prej 35,150 dollarë. Së dyti, balenat kanë bërë transferime të konsiderueshme të BTC në shkëmbimet e kriptove Coinbase dhe Binance, me nivelin më të lartë ditor të aktivitetit që nga qershori. Këto zhvillime sugjerojnë një ngadalësim të mundshëm të rritjes së çmimit të Bitcoin.

Analiza e Tregut

Tregtari Skew vëren se interesi i hapur i Bitcoin (OI) mbetet relativisht i sheshtë, me pak ndjekje ose lëvizje të konsiderueshme. Bybit OI është rritur me rreth 8,000 BTC. Nga ana tjetër, Crypto Tony parashikon që çmimi i BTC ka të ngjarë të hasë rezistencë afër 36,000 dollarëve dhe më pas të përjetojë një refuzim.

Çmimi aktual i BTC

Deri më tani, çmimi i BTC ka përjetuar një rritje prej 15% këtë javë dhe aktualisht po tregtohet me 34,100 dollarë. Niveli i ulët dhe i lartë 24-orësh janë respektivisht 33,416 dollarë dhe 34,238 dollarë. Megjithatë, vëllimi i tregtimit është ulur me 18% në 24 orët e fundit.

Inflacioni dhe PCE bazë

Ndërsa matësi i preferuar i Fed i SHBA për të matur inflacionin, PCE bazë, është ftohur në 3.7%, ka pasur një rritje në PCE bazë në bazë muaji në muaj për shkak të çmimeve të larta të energjisë.

konkluzioni

Pavarësisht presioneve të ndryshme në treg, demat e Bitcoin po qëndrojnë të fortë mbi nivelin e 34,000 dollarëve. Megjithatë, zhvillimet në zinxhir sugjerojnë një pauzë të mundshme në rritjen e çmimit të Bitcoin. Tregtarët po monitorojnë nga afër drejtimin e tregut për të përcaktuar nëse rritja e rritjes do të vazhdojë apo do të fillojë të zbehet. Është e rëndësishme të mbani një sy në treguesit kryesorë si interesi i hapur dhe vëllimi i tregtimit për të vlerësuar ndjenjën e tregut. Për më tepër, mjedisi inflacioniste dhe çmimet e energjisë mund të ndikojnë gjithashtu në çmimin e Bitcoin. Ndërsa tregu evoluon, është thelbësore që investitorët të qëndrojnë të informuar dhe të marrin vendime të mirëinformuara.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme