Lajme

October 31, 2023

Cardano (ADA) tregon rritje mbresëlënëse në tremujorin e tretë: Vlera e monedhave të qëndrueshme rritet, DeFi TVL rritet

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Cardano (ADA) ka shfaqur edhe një herë trende mbresëlënëse të rritjes në tremujorin e tretë (TM3) sipas një raporti të fundit nga firma e kripto-analitikës, Messari.

Cardano (ADA) tregon rritje mbresëlënëse në tremujorin e tretë: Vlera e monedhave të qëndrueshme rritet, DeFi TVL rritet

Vlera e stablecoin rritet

Sipas raportit, vlera e monedhës së qëndrueshme të Cardano u rrit me 16% tremujor në tremujor (QoQ) dhe 461% në periudhën nga viti në datë (YTD). Rritja e monedhave të qëndrueshme fillimisht u shkaktua nga iUSD, dhe protokollet si Wanchain prezantuan versionet e bashkuara të USDT dhe USDC.

Financa e Decentralizuar (DeFi) Rritje TVL

Përveç monedhave të qëndrueshme, Cardano regjistroi gjithashtu një rritje mbresëlënëse në vlerën totale të mbyllur (TVL) të financave të decentralizuara (DeFi) gjatë tremujorit të tretë. TVL u rrit me 198% QoQ, duke e çuar Cardano nga pozita e mëparshme prej 34 në 15, duke shënuar një nga shfaqjet e saj më ambicioze të rritjes këtë vit.

Metrika të tjera kryesore

Metrikat e rritjes së Cardano janë përforcuar më tej me adresat e tij mesatare ditore aktive të fiksuara në 41,137, ndërsa Transaksioni mesatar ditor i regjistruar u fiksua në 60,356 për tremujorin. Vëllimi mesatar ditor i transaksioneve DApp dhe vëllimi mesatar ditor i tregtimit NFT gjithashtu regjistruan shifra mbresëlënëse prej 49,388 dhe 0.6 milion dollarë respektivisht.

Aktivitetet e Ekosistemit

Cardano lulëzoi në aktivitetet e tij të ekosistemit gjatë tremujorit të tretë. Projekti Catalyst Fund 10 u përfundua, me një total prej 192 projektesh të financuara nga një grup i rezervuar prej 50 milionë ADA. Për më tepër, Mithril doli drejtpërdrejt në tremujor dhe ka marrë përmirësime mbresëlënëse.

Perspektiva e çmimeve

Çmimi mesatar i ADA në tremujorin e tretë ishte 0,25 dollarë, nga 0,28 dollarë në tremujorin e dytë. Kapitalizimi i tregut në qarkullim arriti në 8.7 miliardë dollarë, duke përfaqësuar një rritje prej 9.6%.

Në kohën e shkrimit, Cardano ka një çmim prej 0,3006 dollarë, me një rritje prej 1,30% në 24 orët e fundit. Gjatë muajit të kaluar, çmimi i Cardano është rritur me 18.30%.

Perspektiva e së ardhmes

Me statistikat mbresëlënëse të rritjes të zbuluara nga Messari dhe përpjekjet e vazhdueshme zhvillimore në ekosistemin Cardano, është e mundur që tregu të reflektojë këto baza dhe ne mund të dëshmojmë një ringjallje të çmimit të ADA në 0.4 dollarë në periudhën afatshkurtër dhe afatmesme. Nëse arrihet, ky do të jetë niveli më i lartë i çmimeve të ADA që nga prilli.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme