Lajme

November 2, 2023

Celestia: Revolucionizimi i industrisë së Blockchain me arkitekturë modulare dhe kapak tregu mbresëlënës

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Celestia është një rrjet modular blockchain që lejon zhvilluesit të ndërtojnë dhe mirëmbajnë infrastrukturën blockchain. Me një kapitalizim tregu prej 390,094,289 dollarë, Celestia aktualisht renditet e 107-ta në Coingecko. Që nga fillimi i rrjetit të saj kryesor, Celestia ka bërë valë në botën e kriptomonedhës.

Celestia: Revolucionizimi i industrisë së Blockchain me arkitekturë modulare dhe kapak tregu mbresëlënës

Origjina e monedhës Celestia

Celestia e gjen origjinën e saj në një punim kërkimor të vitit 2019 nga Mustafa Al-Bassam. Rrjeti kryesor i tij, i cili doli drejtpërdrejt të martën, sjell ndryshime të rëndësishme në industri. Duke ndarë disponueshmërinë e të dhënave nga funksionet e teknologjisë blockchain, Celestia përdor një formë të re të arkitekturës modulare, duke përmirësuar efikasitetin dhe shkallëzueshmërinë.

Faktet kryesore rreth monedhës Celestia

  • Celestia Coin ka ekzistuar që nga 31 tetori 2023.
  • Çmimi më i ulët i regjistruar për kripto-n është 2,08 dollarë, ndërsa çmimi më i lartë i regjistruar është 2,80 dollarë.
  • Vëllimi i tregtimit të Celestia në 24 orë ishte 266,483,292 dollarë.

Hipe që rrethon monedhën Celestia

Diskutimet rreth Celestia Coin burojnë nga kapitali i saj mbresëlënës i tregut prej mbi 370 milionë dollarë pas fillimit të tij. Për më tepër, token kishte një airdrop prej 60 milionë token me vlerë 6 miliardë dollarë, duke krijuar një zhurmë të konsiderueshme në botën e kriptove. Kjo rënie ajrore gjithashtu ngriti në qiell kërkesën për token, duke e bërë atë aktivin kripto më të kërkuar në coinmarketcap.

E ardhmja e monedhës Celestia

Sipas përfaqësuesit të Celestia, lëshimi i rrjetit kryesor nënkupton fillimin e një epoke të re. Celestia synon të mundësojë verifikueshmërinë, bashkëpunimin dhe hapësirën e bollshme të bllokut. Organizata planifikon të rrisë mbështetjen e saj të bllokut, duke synuar të arrijë një bllok 1 GB në të ardhmen. Ai gjithashtu synon të zbatojë monitorimin e rrjetit të nyjeve të lehta, nyjet e dritës në telefonat inteligjentë dhe vendosjen e Celestia në Ethereum Mainnet.

Trendet dhe potencialet e tregut

Duke marrë parasysh tendencat aktuale të tregut, zhvillimet teknologjike, adoptimin dhe partneritetet, Celestia ka një të ardhme premtuese. Në një skenar optimist, TIA potencialisht mund të rritet rreth 100-150 përqind. Megjithatë, në një skenar pesimist, monedha pritet të stabilizohet rreth 2-2,5 dollarë. Është e rëndësishme të monitoroni paqëndrueshmërinë e tregut dhe të qëndroni të përditësuar për çdo ndryshim.

Si përfundim, Celestia është një rrjet inovativ blockchain me potencial për të revolucionarizuar industrinë. Arkitektura e tij modulare, kapaku mbresëlënës i tregut dhe planet e ardhshme e bëjnë atë një projekt emocionues për t'u parë. Pavarësisht nëse jeni një zhvillues që kërkon të ndërtojë në rrjet ose një investitor që shqyrton tregtimin e TIA-s, Celestia ofron mundësi që ia vlen të eksplorohen.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme