Lajme

November 10, 2023

CME shfaqet si Top Futures Exchange, Beating Binance dhe të tjerët

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Prezantimi

CME, Bursa Mercantile e Çikagos, është shfaqur si shkëmbimi kryesor i të ardhmes dhe i përhershëm i të ardhmes, sipas të dhënave të CoinGlass. Me një interes të hapur (OI) prej rreth 4.07 miliardë dollarë, CME mban një pjesë tregu prej 24.7%. Nga ana tjetër, Binance, një shkëmbim i njohur i kriptomonedhave, pësoi një rënie në OI, duke arritur në 3.8 miliardë dollarë, duke rënë 7.8% në 24 orët e fundit.

CME shfaqet si Top Futures Exchange, Beating Binance dhe të tjerët

Oferta e CME

CME është e specializuar në tregtimin e kontratave tradicionale të së ardhmes me data skadimi të paracaktuara. Këto kontrata u ofrojnë tregtarëve mundësinë për të blerë ose shitur asete me një çmim dhe datë të caktuar në të ardhmen.

Binance dhe Shkëmbime të tjera

Në të kundërt, Binance dhe shkëmbimet e tjera ofrojnë si kontrata të së ardhmes konvencionale ashtu edhe kontrata të përhershme. Kontratat konvencionale të së ardhmes kanë një datë të caktuar skadimi, ndërsa kontratat e përhershme nuk skadojnë.

konkluzioni

Renditja kryesore e CME në tregun e të ardhmes thekson pozicionin e saj të fortë dhe tërheqjen për tregtarët. Me gamën e saj të gjerë të kontratave tradicionale të së ardhmes, CME ofron një platformë të besueshme për tregtarët që të angazhohen në tregtimin e së ardhmes. Ndërkohë, Binance dhe shkëmbimet e tjera kujdesen për tregtarët që kërkojnë kontrata konvencionale dhe të përhershme. Ndërsa tregu i të ardhmes vazhdon të zhvillohet, tregtarët kanë një shumëllojshmëri opsionesh për të zgjedhur bazuar në preferencat dhe strategjitë e tyre tregtare.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme