Lajme

October 31, 2023

ETF-të e Bitcoin fitojnë vrull me vëllim rekord tregtar

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Fondi i parë i tregtuar me Bitcoin (ETF) ka regjistruar volumin e tij më të lartë javor të tregtimit që nga fillimi i tij. ETF i së ardhmes BTC i lëshuar nga ProShares, i njohur si BITO, regjistroi 1.7 miliardë dollarë në vëllim tregtar, ndërsa Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) pa 800 milion dollarë. Këto të dhëna sugjerojnë një oreks të fortë për ETF-të e Bitcoin.

ETF-të e Bitcoin fitojnë vrull me vëllim rekord tregtar

Sipas analistit të lartë të Bloomberg ETF Eric Balchunas, vëllimi i lartë i tregtimit të ETF-ve të BTC mund të tërheqë investitorë të mëdhenj, siç janë fondet mbrojtëse dhe institucionet e mëdha financiare. Balchunas gjithashtu vë në dukje se miratimi i ardhshëm i Bitcoin ETF të tregut spot të BlackRock mund të mos vendosë një rekord për shkak të lëshimit të njëkohshëm të ETF-ve të shumta, të cilat do të përhapin vëllimin e tregtimit.

Si përfundim, vëllimi i konsiderueshëm i tregtimit të Bitcoin ETF tregon një interes në rritje për këtë mjet investimi. Ndërsa më shumë ETF hyjnë në treg, pritet që vëllimi të shpërndahet mes tyre. Megjithatë, vëllimi i lartë mund të tërheqë ende investitorë të shquar, duke kontribuar në adoptimin e zakonshëm të Bitcoin.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme