Lajme

February 13, 2024

Ethereum rritet në një muaj të lartë ndërsa balena grumbullon ETH dhe huazon miliona

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Ethereum, kriptomonedha e dytë më e madhe sipas kapitalizimit të tregut, ka përjetuar një rritje të kërkesës dhe çmimit që nga fillimi i shkurtit. Sot, ajo arriti në nivelin më të lartë të një muaji prej 2,687 dollarësh në fillim të tregtimit.

Ethereum rritet në një muaj të lartë ndërsa balena grumbullon ETH dhe huazon miliona

Sipas Lookonchain, një balenë Ethereum ka akumuluar ETH që nga shkurti, duke përfituar nga çmimi në rritje nga nivelet e ulëta prej 2,239 dollarësh.

Strategjia e balenës përfshin vazhdimin e gjatë në ETH duke përdorur kredi rrotulluese në platformën Spark. Kjo platformë i lejon huamarrësit të tërheqin, rimbursojnë dhe ritërheqin fondet brenda një kufiri dhe periudhe të caktuar. Spark është një platformë që ofron kredi rrotulluese, ku përdoruesit mund të depozitojnë ETH ose argumente të tjera ERC-20 si kolateral dhe të marrin hua monedha të qëndrueshme si USDC ose DAI me një normë interesi të ndryshueshme.

Që nga 1 shkurti, balena e lartpërmendur ka tërhequr 39,900 ETH me vlerë 99.5 milionë dollarë nga shkëmbime të tilla si Binance, Bybit, OKEx dhe Bitfinex. Çmimi mesatar me të cilin u tërhoq ETH ishte 2,492 dollarë. Për më tepër, balena ka marrë hua 56.8 milionë DAI nga Spark.

Qëllimi i balenës është të rrisë zotërimet dhe fitimet e tyre ETH duke paguar interes minimal për kreditë. Kjo strategji mund të duket e rrezikshme duke pasur parasysh paqëndrueshmërinë e tregut të kriptove, por qëndrimi bullish i balenës është i dukshëm.

Balena në thelb po vë bast që çmimi i ETH do të rritet më shumë se norma e interesit të kredive dhe se vlera e kolateralit nuk do të bjerë nën pragun e likuidimit. Megjithatë, nëse çmimi i ETH bie ndjeshëm, balena mund të humbasë kolateralin e saj dhe të pësojë një humbje të konsiderueshme.

Të hënën, ekosistemi Ethereum dhe shenjat e shtresës 2 si LDO, ARB dhe MNT pësuan një rritje pasi Franklin Templeton paraqiti për një vend Ethereum ETF. Rritja e kriptomonedhave alternative, ose “altcoins”, duket se ka shoqëruar rritjen e Bitcoin, i cili arriti në 50,000 dollarë për herë të parë që nga fundi i vitit 2021. Në momentin e shkrimit, ETH u rrit me 8% në 24 orët e fundit, duke arritur në 2,678 dollarë.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme