Lajme

February 14, 2024

Flukset hyrëse të Bitcoin të BlackRock rriten në 5 miliardë dollarë, duke nxitur rritjen e tregut

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Themeluesi i SkyBridge Capital Anthony Scaramucci ka hyrë në Twitter për të tërhequr vëmendjen për faktin se flukset hyrëse të Bitcoin të BlackRock kanë arritur një nivel të ri. Sipas Scaramucci, Bitcoin ETF i bazuar në spot i BlackRock, IBIT, ka parë flukse hyrëse prej 5 miliardë dollarësh, duke tejkaluar shifrën prej 3 miliardë dollarësh brenda muajit të parë të lançimit të tij.

Flukset hyrëse të Bitcoin të BlackRock rriten në 5 miliardë dollarë, duke nxitur rritjen e tregut

Flukset në ETF-të Spot Bitcoin

Flukset hyrëse të djeshme në ETF-të spot Bitcoin arritën në mbi gjysmë miliardë dollarë, duke arritur në 631.3 milion dollarë. Kjo është një rritje e ndjeshme nga flukset hyrëse të një dite më parë prej 493.4 milionë dollarësh. Shtrohet pyetja se kush po i shet ETF-ve dhe pse.

Qëndrimi bullish për Bitcoin

Scaramucci është i njohur për qëndrimin e tij bullish ndaj Bitcoin dhe altcoins të tjerë të nivelit të lartë, duke përfshirë Ethereum. Ai ka kritikuar ndjenjën pesimiste që rrethon tregun dhe i konsideron mbresëlënëse hyrjet e përgjithshme prej 5 miliardë dollarësh për të gjitha ETF-të.

Flukset hyrëse që thyejnë rekord

Gjatë një interviste të fundit, investitori i Bitcoiner dhe engjëlli Anthony Pompliano deklaruan se BlackRock dhe Fidelity kanë vendosur një rekord të ri për hyrjet e ETF, me 3 miliardë dollarë hyrje neto gjatë muajit të parë të tregtimit. Kjo tejkalon hyrjet e çdo ETF tjetër në 30 vitet e fundit.

Kapaciteti i tregut të Bitcoin kalon 1 trilion dollarë

Pas lajmeve për hyrje të konsiderueshme në ETF, çmimi i Bitcoin kaloi 51,000 dollarë, duke përjetuar një rritje prej 6.75% brenda 24 orëve. Megjithëse çmimi është tërhequr pak në 51,200 dollarë, kapitalizimi i tregut i Bitcoin ka tejkaluar 1 trilion dollarë.

Si përfundim, flukset hyrëse të Bitcoin të BlackRock kanë arritur një moment historik mbresëlënës prej 5 miliardë dollarësh, duke treguar interes dhe investim në rritje në tregun e kriptomonedhave. Kjo rritje e flukseve hyrëse ka kontribuar në rritjen e ndjeshme të çmimit të Bitcoin dhe kapitalizimit të tregut.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme