Lajme

February 13, 2024

Fondi i Themeluesve të Silicon Valley riinveston në Bitcoin dhe Ethereum, duke nxitur ringjalljen e kriptomonedhës

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Sipas Reuters, firma e kapitalit sipërmarrës të miliarderit Peter Thiel, Founders Fund, po investon sërish në Bitcoin dhe Ethereum, duke treguar një ringjallje të interesit në tregjet e kriptomonedhave në Silicon Valley.

Fondi i Themeluesve të Silicon Valley riinveston në Bitcoin dhe Ethereum, duke nxitur ringjalljen e kriptomonedhës

Fondi ndau 200 milionë dollarë nga fundi i verës dhe fillimi i vjeshtës vitin e kaluar për të blerë asete kripto, me gjysmën e investimit në Bitcoin dhe gjysmën tjetër në Ethereum, dy kriptovalutat më të mëdha. Ky informacion është bërë i ditur nga Reuters, duke cituar burime të besueshme.

Founders Fund, duke qenë një nga investitorët institucionalë pionierë në kriptovalutat, filloi të blinte në mënyrë agresive Bitcoin në vitin 2014. Megjithatë, ai shiti zotërimet e tij përpara se tregu i kriptove të përjetonte një rënie në vitin 2022, duke rezultuar në fitime mbi 1.8 miliardë dollarë. Në vitin 2022, çmimi i Bitcoin ra në afërsisht 15,000 dollarë, më i ulëti që kishte qenë që nga viti 2020.

Gjatë verës së vitit të kaluar, Founders Fund rifilloi blerjen e Bitcoin kur çmimi i tij ishte nën 30,000 dollarë dhe vazhdoi të investonte në Bitcoin dhe Ethereum për disa muaj.

Peter Thiel, një bashkëthemelues i PayPal dhe Palantir, e ka miratuar publikisht Bitcoin, duke e përshkruar atë si një depo me vlerë të ngjashme me arin dhe një mbrojtje kundër politikës monetare të bankës qendrore.

Gjatë vitit të kaluar, çmimet e Bitcoin dhe Ethereum janë rritur në mënyrë të vazhdueshme. Këtë javë, Bitcoin kaloi 50,000 dollarë për herë të parë në më shumë se dy vjet, megjithëse ende nuk arriti kulmin e tij prej 69,000 dollarë në nëntor 2021.

Investitorët e Bitcoin kanë pasur një vit të suksesshëm deri më tani, me tregun e BTC që ka arritur nivelet e reja shumëvjeçare prej 50,200 dollarësh dhe një kthim prej 18.5% nga viti në ditë. Vetëm 141 ditë në 2021 kanë parë një çmim ditor mbylljeje më të lartë se 50,200 dollarë, që përbën 2.84% të historisë së tregtimit të Bitcoin.

Bitcoin gjithashtu ka përjetuar një rritje prej 130% në 12 muajt e fundit dhe një rritje prej mbi 207% që nga nivelet më të ulëta të nëntorit 2022. Megjithatë, aktualisht po tregtohet 28.6% nën nivelin më të lartë të të gjitha kohërave.

Në kohën e shkrimit, Bitcoin është rikthyer nga nivelet e larta të fundit dhe është rritur vetëm me 1.54% në 24 orët e fundit për të arritur në 49,064 dollarë. Ethereum, kriptomonedha e dytë më e madhe sipas kapitalizimit të tregut, ka parë një rritje prej 5.93% në 24 orët e mëparshme, duke arritur në 2,649 dollarë.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme