Lajme

October 31, 2023

FTX dhe Alameda transferojnë 19.4 milion dollarë në asete kripto: Implikime për procedurat ligjore të vazhdueshme

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Prezantimi

Pasuria e shkëmbimit të falimentuar të kriptove FTX dhe krahu tregtar i saj shoqërues Alameda Research transferuan së fundmi afërsisht 19.4 milionë dollarë në asete kripto. Kjo lëvizje u zbulua nga firma e gjurmimit të blockchain Lookonchain. Asetet e transferuara kryesisht përbëheshin nga Solana (SOL) dhe disa altcoin të tjerë.

FTX dhe Alameda transferojnë 19.4 milion dollarë në asete kripto: Implikime për procedurat ligjore të vazhdueshme

Detajet e Transferimit

Sipas Lookonchain, FTX dhe Alameda zhvendosën një total prej 19.4 milionë dollarësh të aseteve kripto. Ndarja e aktiveve të transferuara është si më poshtë:

 • 309,185 SOL (10 milionë dollarë)
 • 2.03 milion BAND (3.15 milion dollarë)
 • 3.82 milion PERP (2.3 milion dollarë)
 • 46,67 milion TRU (1,78 milion dollarë)
 • 4,39 milion BICO (1 milion dollarë)
 • 915,048 KNC (686,000 dollarë)
 • 5,47 milion CVC (479,000 dollarë)
 • 7,275 BOND (30,000 dollarë)

Asetet e mbetura

Lookonchain ka monitoruar asetet e kriptove të transferuara nga pasuria e falimentimit FTX. Që nga 28 tetori, një total prej 78.7 milionë dollarësh në asete ishin zhvendosur. Megjithatë, pasuria e falimentimit ende mban rreth 600 milionë dollarë në asete kripto, të cilat nuk janë shitur apo transferuar. Kjo përfshin afro 100 milionë dollarë në ETH.

Shitjet e fundit

Tetë adresa FTX/Alameda që kanë shitur asete janë analizuar nga Lookonchain. Këto adresa aktualisht mbajnë rreth 619 milionë dollarë në asete kripto. Zbërthimi i aktiveve të mbajtura është si më poshtë:

 • 55,280 ETH (99 milionë dollarë)
 • 69.7 milion FTT (91.55 milion dollarë)
 • 25 milionë WLD (44.6 milionë dollarë)
 • 53 milionë MATIC (33 milionë dollarë)
 • 16.9 milionë TOMOE (30.7 milionë dollarë)

Dëshmia dhe pretendimet

Ish-CEO i FTX, Sam Bankman-Fried aktualisht po përballet me procedura ligjore. Dëshmitë nga ish-kolegët e tij, përfshirë ish-CEO i Alameda Caroline Ellison, kanë ngritur akuza të rënda kundër tij. Ellison dëshmoi se ajo mori udhëzime nga Bankman-Fried për të kryer krime të ndryshme. Kjo dëshmi është përshkruar si veçanërisht e frikshme për Bankman-Fried.

konkluzioni

Lëvizja e fundit prej 19.4 milionë dollarësh në asetet e kriptove nga FTX e falimentuar dhe Alameda Research ka ngritur pyetje të mëtejshme në lidhje me procedurat ligjore në vazhdim. Me asete të konsiderueshme të mbajtura ende nga pasuria e falimentimit, rezultati i këtyre procedurave do të ketë një ndikim të rëndësishëm në industrinë e kriptove.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme