Lajme

October 31, 2023

Hakimi i Unibot: Humbje 560 mijë dollarë, detaje të shfrytëzimit dhe ndikim në çmim

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Prezantimi

Të dhënat e fundit tregojnë se Team Unibot, një bot tregtar që u mundëson përdoruesve të blejnë dhe shesin token në Uniswap V3 përmes aplikacioneve të tyre Telegram, ka rënë viktimë e një shfrytëzimi. Hakeri përgjegjës për sulmin ka transferuar monedha meme nga përdoruesit e Unibot dhe i ka shkëmbyer ato për ETH, duke rezultuar në një humbje prej 560 mijë dollarësh.

Hakimi i Unibot: Humbje 560 mijë dollarë, detaje të shfrytëzimit dhe ndikim në çmim

Adresa dhe aktiviteti i portofolit

Adresa e portofolit e lidhur me transferimet e hakerit është 0x413e4fb75c300b92fec12d7c44e4c0b4faab4d04. Kjo adresë aktualisht mban një bilanc total prej 583,762 dollarë. Vlen të përmendet se portofoli ka qenë joaktiv në pjesën më të madhe, me një rritje të papritur të transfertave që ndodhi më 31 tetor 2023. Lajmi për hakimin ka pasur një ndikim të rëndësishëm në çmimin e tokenit UNIBOT, duke bërë që ai të bjerë ndjeshëm me mbi 40%.

Detajet e hakimit

Sipas një Beosin Alert, shfrytëzimi u bë i mundur përmes një injeksioni CALL, i cili i lejoi sulmuesit të dërgonte të dhëna thirrjesh me qëllim të keq në metodën 0xb2bd16ab(), duke i mundësuar ata të lëviznin shenjat e miratuara për kontratat e Unibot. Për më tepër, hakeri ka marrë gaz 1ETH nga FixFloat, një shkëmbim kriptovalutash i njohur për transaksionet e tij të shpejta. Duke shfrytëzuar kriptovalutat e përdoruesve, sulmuesi ka mundur t'i shkëmbejë ato me Ethereum (ETH).

Përgjigja e Unibot

Unibot ka lëshuar një këshillë për përdoruesit e tij, duke pranuar shfrytëzimin e miratimit të tokenit që ndodhi në ruterin e tyre të ri. Si rezultat, përdorimi i ruterit është ndalur përkohësisht për të parandaluar dëmtime të mëtejshme. Ekipi i ka siguruar përdoruesit se çdo fond i humbur për shkak të gabimeve në ruterin e ri do të kompensohet dhe ata kanë konfirmuar sigurinë e çelësave dhe portofolit të përdoruesve. Një raport gjithëpërfshirës do të publikohet sapo të përfundojë hetimi. Ndërkohë, Unibot këshillon përdoruesit e tij që të rishikojnë dhe revokojnë çdo miratim për kontratën 0x126c9FbaB3A2FCA24eDfd17322E71a5e36E91865 dhe të transferojnë fondet e tyre në një portofol të ri sa më shpejt të jetë e mundur.

Kontrata e shfrytëzuesit dhe financimi

Kontrata e shfrytëzuesit u vendos nga ekipi i Unibot dy ditë më parë. Vlen të përmendet se shfrytëzuesi mori fonde nga fixfloat, një mikser kripto, afërsisht pesë muaj pas lançimit të Unibot.

Ndikimi në Unibot

Pas lajmit për shfrytëzimin, çmimi i Unibot ka pësuar një rënie të ndjeshme, duke rënë me 24.58% në 43.13 dollarë në momentin e shkrimit. Megjithatë, vëllimi i tregtimit gjatë 24 orëve të fundit ka parë një rritje të konsiderueshme prej 927.29% në 37.12 milionë dollarë.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme