Lajme

February 12, 2024

Investitorët institucionalë nxisin 1.1 miliardë dollarë hyrje në tregun e kriptove

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Sipas të dhënave nga CoinShares, ekosistemi i kriptove ka përjetuar një fluks të konsiderueshëm fondesh nga investitorët institucionalë. Në raportin e tij javor, CoinShares zbuloi se fluksi i përgjithshëm në tregun e kriptove arriti në 1.1 miliardë dollarë, duke e çuar fluksin nga viti në ditë në 2.7 miliardë dollarë.

Investitorët institucionalë nxisin 1.1 miliardë dollarë hyrje në tregun e kriptove

Shfaqje mbresëlënëse në tregun e kriptove

Kjo javë e kaluar ka qenë një nga më ambiciozet për tregun e kriptove këtë vit, me një rritje të flukseve hyrëse të kapitalit. Si rezultat, asetet nën menaxhim (AUM) për firmat e kriptove kanë arritur në 59 miliardë dollarë, më i larti që nga fillimi i vitit 2022.

Spot Bitcoin ETF-të udhëheqin hyrjet

Pjesa më e madhe e hyrjeve të regjistruara ishin nga produktet spot Bitcoin ETF, me një total prej 1.1 miliardë dollarësh. Veçanërisht, iShares Bitcoin Trust (iBIT) i BlackRock mori një hyrje prej 693.6 milionë dollarë, ndërsa FBTC e Fidelity Investment tërhoqi 522.6 milionë dollarë.

Dalja e të dhënave GBTC të Grayscale Investment

Megjithatë, GBTC e Grayscale Investment përjetoi një dalje prej 414.8 milionë dollarësh gjatë javës së kaluar, duke kompensuar disa nga hyrjet. Nga ana tjetër, produkti Ark 21Shares pati një rritje prej 23.5 milionë dollarësh, duke u bërë fondi i tretë që i bashkohet klubit AUM prej 1 miliard dollarësh.

Altcoins gjithashtu kontribuojnë në hyrjet

Ndërsa Bitcoin ishte fokusi kryesor, altcoin të tjerë kryesorë tërhoqën gjithashtu investitorë institucionalë. Ethereum (ETH) mori një total prej 16.5 milionë dollarësh dhe Cardano (ADA) arriti të sigurojë 6.1 milionë dollarë hyrje. Sidoqoftë, altcoin si Solana (SOL), XRP dhe Tron (TRX) kishin kontribute dukshëm më të ulëta.

Ditë më të ndritshme përpara për Bitcoin

Pavarësisht paqëndrueshmërisë së fundit të tregut, çmimi i Bitcoin po i afrohet 50,000 dollarëve. Me tendencën e vazhdueshme të akumulimit institucional, ka optimizëm për të ardhmen e kriptomonedhës më të mirë.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme