Lajme

November 2, 2023

Komuniteti i kriptomonedhës kritikon SEC dhe Gary Gensler për pengimin e inovacionit

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Shefi Ligjor i Ripple (CLO), Stuart Alderoty dhe anëtarët e komunitetit XRP po kritikojnë hapur Komisionin e Letrave me Vlerë dhe Shkëmbime (SEC) dhe kryetarin e tij, Gary Gensler. Kjo vjen si përgjigje ndaj veprimeve dhe vendimeve të fundit nga SEC që kanë ndikuar negativisht në industrinë e kriptomonedhave.

Komuniteti i kriptomonedhës kritikon SEC dhe Gary Gensler për pengimin e inovacionit

Në një shfaqje solidariteti, Ripple CLO Stuart Alderoty ndau një opinion nga Wall Street Journal duke vënë në dyshim aftësinë e Gary Gensler për të fituar çështje ligjore. Kjo pason një humbje të fundit ligjore për SEC në Gjykatën e Apelit të Qarkut të Pestë, ku u kritikua rregulli i agjencisë për blerjen e aksioneve.

KSHZ-ja është akuzuar për shkelje të Ligjit të Procedurës Administrative (APA) duke vepruar në mënyrë arbitrare dhe kapriçioze. Grayscale, një firmë e shquar e investimeve të kriptomonedhave, ka argumentuar se mohimi i konvertimit të GBTC-së në një Bitcoin ETF nga SEC është një shkelje e APA-së dhe Aktit të Shkëmbimit.

CLO i Coinbase, Paul Grewal, gjithashtu iu bashkua kritikave, duke nënvizuar një zbulim nga Zyra e Përgjegjësive të Qeverisë (GAO) se rregulli SAB 121 i SEC u hartua pa të dhëna nga rregullatorët dhe publiku, gjë që është një shkelje e APA dhe Rishikimit të Kongresit. Veproni.

Jo vetëm Ripple dhe Coinbase, por avokatët e XRP, John Deaton dhe Bill Morgan kanë shprehur gjithashtu pakënaqësinë e tyre me SEC dhe Gary Gensler. Deaton u bëri thirrje komisionerëve të KSHZ-së që të veprojnë si udhëheqës dhe jo si operativë politikë, duke theksuar se besueshmëria e KSHZ-së është në rrezik. Ai më tej kërkoi nga Komiteti i Shërbimeve Financiare që të lëshojë një fletëthirrje, duke kritikuar dështimin e tyre për ta bërë këtë derisa sipërmarrësit janë në shënjestër të KSHZ-së.

Bill Morgan u bëri jehonë këtyre ndjenjave, duke deklaruar se veprimet e KSHZ-së janë të motivuara politikisht dhe të nxitura nga një axhendë. Ai beson se SEC duhet të ndalojë ngacmimin e industrisë së kriptove.

Kritikat ndaj SEC dhe Gary Gensler pasqyrojnë zhgënjimin në rritje brenda komunitetit të kriptomonedhave në lidhje me veprimet rregullatore që perceptohen si pengues të inovacionit dhe rritjes. Ai thekson nevojën për rregullore të qarta dhe të drejta që mbështesin zhvillimin e industrisë së kriptove.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme