Lajme

October 31, 2023

Konsolidimi i çmimeve të Dogecoin dhe përmirësimi i rrjetit: Nivelet kryesore të mbështetjes dhe njohuri

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Prezantimi

Çmimi i Dogecoin (DOGE) aktualisht po qëndron poshtë mbështetjes/rezistencës në 0,07 dollarë pasi tregu i kriptove qetësohet pas një periudhe veprimi rritës. Ky konsolidim vjen pas zhurmës që rrethon ndriçimin e mundshëm të fondeve të tregtuara në shkëmbim Bitcoin (ETF) në SHBA.

Konsolidimi i çmimeve të Dogecoin dhe përmirësimi i rrjetit: Nivelet kryesore të mbështetjes dhe njohuri

Performanca e Dogecoin

Gjatë muajit të kaluar, Dogecoin ka parë fitime prej 7.3%, me një rritje prej 13% në dy javët e fundit dhe një rritje prej 2.3% në shtatë ditët e fundit, sipas të dhënave të tregut nga CoinGecko.

Rëniet e fundit

Megjithatë, të martën gjatë orarit të punës në SHBA, Dogecoin pësoi rënie, me një korrigjim 2% në një orë dhe një korrigjim 3.6% në 24 orë, duke e ulur çmimin në 0.0671 dollarë. Kjo valë ulëse nuk është unike për Dogecoin, pasi kriptovalutat e tjera kryesore si Bitcoin, Ethereum dhe BNB gjithashtu panë rënie.

Analiza Teknike

Çmimi i Dogecoin kohët e fundit testoi rezistencën në 0,072 dollarë dhe pothuajse konfirmoi një ndarje të modelit të dyfishtë në 0,1 dollarë. Megjithatë, presioni mbizotërues i sipërm e parandaloi këtë shpërthim. Humbja e mbështetjes në mesataren lëvizëse eksponenciale 200-ditore (EMA) mund të dobësojë më tej strukturën teknike dhe të rezultojë në një avari më të madhe. Indeksi i Forcës Relative (RSI) që zhytet më thellë në zonën neutrale sugjeron një kthesë në rënie në rrugën e rezistencës më të vogël. Kjo tregon mundësinë që Dogecoin të përshkojë zonat më të ulëta të mbështetjes për të mbledhur likuiditet dhe për të krijuar vrull për shpërthimin e ardhshëm.

Nivelet kryesore të mbështetjes

EMA 100-ditore në 0,0649 dollarë mund të ndihmojë në thithjen e presionit të shitjes dhe të zvogëlojë shanset për një shitje më të fortë. Nivele të tjera kryesore të mbështetjes për t'u kujdesur përfshijnë EMA 50-ditore me 0,0637 dollarë dhe mbështetjen e dyfishtë me 0,058 dollarë.

Vështrime nga Rekt Capital

Tregtari dhe analisti i njohur Rekt Capital sugjeron që Dogecoin është refuzuar nga kreu i kanalit pas një mbylljeje javore poshtë tij. Ai vëren se sa herë që Dogecoin ka kryer një mbyllje të tillë javore, ajo ka rënë në fund të kanalit. Rekt Capital këshillon investitorët që të ambientohen me humbjet e mundshme që shkojnë në 0,058 dollarë përpara se tendenca të ndryshojë.

Përmirësimi i rrjetit Dogecoin

Komuniteti Dogecoin po përgatitet për një përmirësim të madh të rrjetit të planifikuar të bëhet më 1 nëntor në orën 3 të mëngjesit UTC. Ky përmirësim synon të përmirësojë shkallëzueshmërinë dhe stabilitetin. Përdoruesit janë informuar se mund të përjetojnë disa kohë joproduktive kur kryejnë transaksione në Dogechain. Ata gjithashtu këshillohen të kalojnë në portofolin e tyre RPC https://rpc.dogechain.dog pasi RPC-të e tjera do të ndalojnë ofrimin e shërbimit pas përmirësimit.

konkluzioni

Çmimi i Dogecoin aktualisht po konsolidohet nën mbështetjen/rezistencën në 0,07 dollarë. Analiza teknike sugjeron mundësinë e një avarie më të madhe nëse humbet mbështetja në EMA 200-ditore. Nivelet kryesore të mbështetjes për t'u kujdesur përfshijnë EMA-n 100-ditore, EMA-në 50-ditore dhe mbështetjen e dyfishtë. Vështrimet nga Rekt Capital tregojnë potencialin për humbje të mëtejshme përpara një ndryshimi të trendit. Për më tepër, komuniteti Dogecoin po përgatitet për një përmirësim të madh të rrjetit për të përmirësuar shkallëzueshmërinë dhe stabilitetin. Ndërsa ndikimi në çmim është i pasigurt, ky përmirësim tregon përkushtimin e zhvilluesve për të ardhmen e projektit.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme