Lajme

February 13, 2024

Kritika e Nassim Nicholas Taleb ndaj Bitcoin: Paqëndrueshmëria, Transparenca dhe Mbrojtja e Dështuar

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Nassim Nicholas Taleb, një studiues dhe ekspert i menaxhimit të rrezikut, i cili njihet për librat e tij më të shitur si "Black Swan" dhe "Antifragile", dikur ishte një avokat pro-Bitcoin. Megjithatë, tre vjet më parë, ai papritmas ndryshoi qëndrim dhe u bë kritik i BTC.

Kritika e Nassim Nicholas Taleb ndaj Bitcoin: Paqëndrueshmëria, Transparenca dhe Mbrojtja e Dështuar

Argumentet e Taleb kundër Bitcoin

Kritika e Taleb ndaj Bitcoin sillet rreth disa pikave kryesore. Së pari, ai argumenton se një monedhë nuk duhet të jetë më e paqëndrueshme se mallrat dhe shërbimet që përdoren për të blerë dhe shitur. Sipas Taleb, Bitcoin dështon në këtë drejtim pasi paqëndrueshmëria e tij tejkalon atë të artikujve që synon të bëjë transaksione.

Së dyti, Taleb nënvizon mungesën e transparencës në Bitcoin dhe potencialin e tij për lehtësimin e evazionit fiskal dhe pastrimit të parave. Ai beson se tërheqja e një kriptomonedhe qëndron në aftësinë e saj për të ofruar një nivel të paqartë, gjë që Bitcoin i mungon. Taleb e krahason këtë me asetet fizike si ari, të cilat mund të bëhen anonime përmes shkrirjes ose ripërpunimit.

Për më tepër, Taleb pohon se paqëndrueshmëria e Bitcoin nuk zvogëlohet me kalimin e kohës, edhe pse çmimi i tij rritet. Kjo sfidon nocionin se Bitcoin mund të shërbejë si një mbrojtje kundër papërgjegjshmërisë së bankës qendrore dhe krizave bankare.

Dështimet e Bitcoin

Taleb gjithashtu argumenton se Bitcoin ka dështuar si një mbrojtje kundër bankave. Ai tregon për një krizë bankare në fillim të vitit 2023, ku disa banka të mëdha u shpëtuan nga qeveria amerikane. Pavarësisht kësaj krize, çmimi i Bitcoin u rrit, duke treguar se ai nuk ofronte mbrojtjen e pritur.

Për më tepër, Taleb nuk komenton miratimin e ETF-ve të Bitcoin spot, të cilat kanë fituar popullaritet të konsiderueshëm në Wall Street. Kjo sugjeron që ai mund të mos i shikojë këto ETF si një zhvillim pozitiv për Bitcoin.

Si përfundim, kritikat e Nassim Nicholas Taleb ndaj Bitcoin burojnë nga paqëndrueshmëria e tij, mungesa e transparencës dhe dështimi për të shërbyer si një mbrojtje kundër bankave. Ndërsa Bitcoin ka fituar tërheqje në botën financiare, perspektiva e Taleb ofron një këndvështrim paralajmërues që sfidon narrativën mbizotëruese rreth kriptomonedhës.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme