Lajme

October 31, 2023

Kundërshtimi i DD ndaj Strategjisë së Mbrojtjes së SBF: Sigurimi i fokusit në skemën e përvetësimit prej 8 miliardë dollarësh

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Prezantimi

Departamenti i Drejtësisë (DD) ka kundërshtuar vazhdimisht strategjinë e mbrojtjes së SBF në rastin në vazhdim. Ata argumentojnë se kjo strategji është e parëndësishme dhe potencialisht mund të shpërqendrojë jurinë nga krimi kryesor: një skemë përvetësimi prej 8 miliardë dollarësh për të cilën akuzohet SBF.

Kundërshtimi i DD ndaj Strategjisë së Mbrojtjes së SBF: Sigurimi i fokusit në skemën e përvetësimit prej 8 miliardë dollarësh

Pozicioni i DD-së

Avokatët e DD-së kanë paraqitur dokumente të shumta në këtë rast, duke kërkuar që avokatëve të SBF-së t'u ndalohet ndjekja e kësaj strategjie mbrojtëse. Ata besojnë se lejimi i këtij argumenti mund të minojë çështjen e prokurorisë dhe të largojë vëmendjen nga krimi aktual.

Qëndrimi i gjyqtarit Kaplan

Gjyqtari Kaplan në përgjithësi ka favorizuar qëndrimin e prokurorisë në këtë çështje. Ai madje e ka penguar avokatin e SBF-së të përmendë përfshirjen e mundshme të avokatëve të tyre në deklaratat hapëse. Përveç kësaj, ai ka lejuar Can Sun, ish-këshilltarin e përgjithshëm në FTX, të dëshmojë në bazë të një marrëveshjeje jo-prokurorie.

konkluzioni

Kundërshtimi i DD-së ndaj strategjisë së mbrojtjes së SBF-së thekson angazhimin e tyre për të siguruar që juria të mbetet e fokusuar në skemën e përvetësimit prej 8 miliardë dollarësh. Duke mos lejuar këtë argument, ata synojnë të parandalojnë çdo shpërqendrim dhe të sigurojnë një bindje. Është e qartë se DD është e vendosur të mbajë SBF përgjegjëse për krimet e tyre të supozuara.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme