Lajme

November 1, 2023

Kuptimi i RSI: Momenti i mbiblerë apo rritës?

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Prezantimi

Indeksi i Fuqisë Relative (RSI) është një mjet i njohur i analizës teknike i përdorur nga tregtarët për të identifikuar kushtet e mbiblerjes dhe të mbishitjes në treg. Ai mat fuqinë dhe shpejtësinë e lëvizjes së çmimit dhe ofron njohuri për drejtimin e mundshëm të një aktivi.

Kuptimi i RSI: Momenti i mbiblerë apo rritës?

Keqkuptim rreth RSI

Një keqkuptim i zakonshëm në lidhje me RSI është se një lexim mbi 70 tregon kushte të mbiblerjes dhe një ndryshim në rënie. Megjithatë, kjo nuk është gjithmonë rasti. Sipas teksteve të analizës teknike, një lexim i RSI mbi 70, veçanërisht në grafikët me kohëzgjatje më të gjatë, në fakt sugjeron një moment të fortë rritës dhe mundësinë e rritjes së mëtejshme të çmimit.

Momenti Bullish

Kur RSI mbetet mbi 70 për një periudhë të zgjatur, kjo tregon se blerësit janë në kontroll dhe aktivi ka të ngjarë të vazhdojë trendin e tij rritës. Kjo u vërejt në 2019 dhe 2020, ku aktivet me lexime RSI mbi 70 vazhduan të rriten për javë të tëra.

konkluzioni

Është e rëndësishme të kuptohet rëndësia e vërtetë e RSI në analizën teknike. Ndërsa një lexim mbi 70 mund të shihet si i mbiblerë nga disa, ai në fakt tregon një vrull të fortë rritës dhe potencial për vlerësim të mëtejshëm të çmimit. Tregtarët duhet të marrin parasysh kushtet e përgjithshme të tregut dhe treguesit e tjerë teknikë përpara se të marrin ndonjë vendim tregtimi bazuar në leximet e RSI.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme