Lajme

November 1, 2023

Ligjvënësit republikanë kërkojnë bllokimin e rregullit të kontabilitetit kripto të SEC

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Prezantimi

Ligjvënësit kryesorë republikanë po kërkojnë që të bllokohet rregulli i Komisionit të Letrave me Vlerë dhe Shkëmbime të SHBA (SEC) të prillit 2022 për kontabilitetin e kriptove. Ata argumentojnë se rregulli, i njohur si Buletini i Kontabilitetit të Stafit (SAB) 121, është i dëmshëm dhe i pengon kompanitë të zbulojnë bilancet e aseteve të tyre kripto.

Ligjvënësit republikanë kërkojnë bllokimin e rregullit të kontabilitetit kripto të SEC

Sfondi

Më 11 prill 2022, SEC lëshoi ​​SAB 121, i cili synon të thjeshtojë trajtimin kontabël të aseteve kripto nga bankat dhe institucionet financiare. Megjithatë, kryetari Patrick McHenry dhe senatori Cynthia Lummis besojnë se SEC nuk ndoqi procesin normal të bërjes së rregullave federale gjatë zbatimit të këtij rregulli.

Ndikimi

Sipas ligjvënësve republikanë, SAB 121 vepron si një pengesë për kompanitë që zbulojnë rezervat e tyre të aseteve kripto. Kjo, nga ana tjetër, i pengon institucionet dhe firmat të ofrojnë shërbime kujdestarie, duke u mohuar amerikanëve aksesin në ruajtje të sigurt dhe të sigurt të aseteve të tyre.

konkluzioni

Si përfundim, ligjvënësit republikanë po bëjnë thirrje për një rishikim të Kongresit për të bllokuar rregullin e kontabilitetit të kriptove të SEC. Ata argumentojnë se rregulli është i dëmshëm dhe i kufizon kompanitë nga zbulimi i bilanceve të aseteve të tyre kripto, gjë që përfundimisht u mohon amerikanëve qasjen në ruajtjen e sigurt të aseteve të tyre.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme