Lajme

November 1, 2023

Mbinxehja e çmimit të Bitcoin: Thirrje për tërheqje dhe statusin e strehimit të sigurt

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Prezantimi

Çmimi i Bitcoin (BTC) po mbinxehet mes thirrjeve për një tërheqje për të lejuar hyrjen e likuiditetit të freskët në treg përpara rikthimit të ardhshëm që synon majat mbi 40,000 dollarë. Kriptovaluta bellwether ka përjetuar fitime të konsiderueshme gjatë vitit të kaluar, me një rritje prej 66.6%. Megjithatë, të dhënat e fundit tregojnë një rënie të lehtë të vlerës gjatë 24 orëve të fundit, duke u tregtuar me 34,370 dollarë.

Mbinxehja e çmimit të Bitcoin: Thirrje për tërheqje dhe statusin e strehimit të sigurt

Zvogëlimi i zhurmës dhe vëllimit të tregtimit

Ndërsa optimizmi ndaj dritës së gjelbër të mundshme të fondeve të tregtuara në shkëmbim Bitcoin (ETF) mbetet i lartë, zhurma dhe diskutimet rreth kësaj çështjeje janë ulur ndjeshëm. Vëllimi i tregtimit në shumicën e shkëmbimeve gjithashtu ka rënë, me BTC që regjistroi vetëm 13 miliardë dollarë, 17% më pak në 24 orët e fundit.

Bitcoin ETF Tickers

Treguesit e Bitcoin ETF vazhdojnë të shfaqen në faqen e internetit të Depository Trust & Clearing Corporation (DTCC), duke treguar miratimin e mundshëm në të ardhmen. Tikeri i fundit është nga Invesco Galaxy Bitcoin ETF me shenjën 'BTCO.' Tikeri i parë i përkiste spotit Bitcoin ETF të BlackRock, i renditur nën shenjën "IBTC". Megjithatë, zëdhënësi i DTCC-së sqaroi se tabelat janë një praktikë standarde dhe nuk tregojnë miratim nga KSHZ.

Çmimi i lëkundur Mbi 34,000 dollarë Mbështetje

Indeksi i Forcës Relative (RSI) sugjeron që Bitcoin është shumë i mbishitur. Pas arritjes së kushteve shumë të mbishitura në gusht, RSI hyri në rajonin e mbiblerë javën e kaluar, por arriti në 87. Pritet një korrigjim gradual, me RSI që ka të ngjarë të hyjë në zonën neutrale nën 70. Bitcoin është përballur me rezistencë në 35,000 dollarë dhe ka rënë në 33,384 dollarë në disa pika.

Parashikimet e analistëve

Analistët e kriptove dhe investitori Rekt Capital pajtohen që çmimi i Bitcoin është në konsolidim nën rezistencën në 35,000 dollarë. Ata parashikojnë se vendimi i ardhshëm i Komitetit Federal të Tregut të Hapur (FOMC) për normat e interesit në SHBA mund të shkaktojë një zhytje të vogël për të fshirë likuiditetin pasi Bitcoin riteston mbështetjen prej 33,000 dollarësh. Tregtarët këshillohen të përgatisin pozicione të reja hyrjeje në atë zonë, me objektivin e ardhshëm 36,5 - 37 mijë dollarë.

Mundësia e rikthimit

Platforma e analitikës së të dhënave Blockchain CryptoQuant paralajmëron se BTC po i afrohet zonës së mbinxehjes dhe mund të rikthehet përpara rritjes tjetër të rëndësishme. Të dhënat historike tregojnë se kur interesi i hapur i kontratave të së ardhmes (OI) hyn në zonën e mbinxehjes, pason një ulje çmimi.

Bitcoin si një strehë e sigurt

Bitcoin po shquhet si një aset strehë e sigurt mes tensioneve gjeopolitike dhe rënies së obligacioneve të thesarit të SHBA. Lufta e vazhdueshme midis Izraelit dhe Hamasit ka çuar në një rritje të BTC si një strehë e sigurt. Njerëzit po humbasin besimin në obligacionet qeveritare si një aktiv i sigurt dhe po i drejtohen Bitcoin dhe aksioneve. Çmimi i Bitcoin është rritur me të paktën 23% gjatë kësaj periudhe, ndërsa çmimi i një kartë thesari 10-vjeçar ka rënë.

konkluzioni

Çmimi i Bitcoin po mbinxehet dhe ka thirrje për një tërheqje për të lejuar hyrjen e likuiditetit të ri në treg. Rënia e fundit e vlerës dhe vëllimit të tregtimit, së bashku me konsolidimin nën rezistencën në 35,000 dollarë, tregojnë nevojën për kujdes. Tregtarët duhet të përgatiten për një korrigjim të mundshëm dhe ta konsiderojnë Bitcoinin si një aset strehë të sigurt mes tensioneve gjeopolitike dhe rënies së obligacioneve të thesarit të SHBA.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme