Lajme

October 31, 2023

Mbrojtja e Bankman-Fried në provën kërkimore FTX dhe Alameda: Gabime dhe prishje, jo mashtrim i qëllimshëm

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Prezantimi

Në gjyqin në vazhdim të mashtrimit kriminal të Bankman-Fried, CEO i FTX dhe Alameda Research, ai më në fund mori qëndrimin për të mbrojtur veten. Ai argumentoi se kolapsi i FTX dhe Alameda Research nuk ishte një mashtrim i qëllimshëm, por më tepër rezultat i gabimeve dhe gabimeve të ndryshme. Bankman-Fried theksoi se këto çështje nuk ishin vetëm përgjegjësia e tij, por edhe faji i togerëve të tij të zgjedhur.

Mbrojtja e Bankman-Fried në provën kërkimore FTX dhe Alameda: Gabime dhe prishje, jo mashtrim i qëllimshëm

Pikat kryesore

  • Dëshmia e Bankman-Fried i bëri jehonë deklaratës hapëse të avokatit të tij, duke nënvizuar arsyet pas kolapsit.
  • Çështjet iu atribuuan dështimit të ish-CEO të Alameda, Caroline Ellison për të mbrojtur, natyrën e shpejtë të FTX, goditjet e tregut dhe kufizimet e një personi.

Mbrojtja e Bankman-Fried

Bankman-Fried paraqiti rastin e tij, duke theksuar se kolapsi nuk ishte i qëllimshëm. Ai argumentoi se dështimi për të mbrojtur nga ish-CEO i Alameda Caroline Ellison ishte një faktor i rëndësishëm. Për më tepër, ai theksoi rritjen e shpejtë dhe natyrën ambicioze të FTX si faktorë kontribues. Bankman-Fried përmendi edhe ndikimin e goditjeve në treg dhe theksoi se ai si një person nuk mund të ishte kudo ose të bënte gjithçka.

konkluzioni

Dëshmia e Bankman-Fried dha një pasqyrë të mbrojtjes së tij kundër akuzave për mashtrim. Ai pohoi se kolapsi i FTX dhe Alameda Research nuk ishte një mashtrim i qëllimshëm, por më tepër një rezultat i gabimeve dhe prishjeve të ndryshme. Gjyqi vazhdon ndërsa 17 individët mbikëqyrës vlerësojnë provat e paraqitura.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme