Lajme

October 31, 2023

Miliona dollarë në kriptomonedhë të humbura në hakimin e LastPass: Kërkohet veprim urgjent

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Prezantimi

Një studiues në zinxhir i njohur si ZachXBT ka zbuluar se përdoruesit e aplikacionit të menaxherit të fjalëkalimeve LastPass kanë humbur miliona dollarë në kriptovaluta për shkak të aktorëve kërcënues. Kjo vjen pas një hakimi të fundit të LastPass, i cili komprometoi dhjetëra përdorues të kriptove në një ditë të vetme.

Miliona dollarë në kriptomonedhë të humbura në hakimin e LastPass: Kërkohet veprim urgjent

Hakimi i LastPass

Sipas ZachXBT, më 25 tetor 2023, rreth 4.4 milionë dollarë u derdhën nga mbi 25 viktima si rezultat i hakimit të LastPass. Kjo nënvizon urgjencën për këdo që mund të ketë ruajtur frazën e tyre fillestare ose çelësat në LastPass për të migruar menjëherë asetet e tyre kripto.

Lidhja me një rast më të madh

Taylor Monahan, një zhvillues në MetaMask, ka raportuar se më shumë se 80 adresa kriptosh në pronësi të mbi 25 viktimave janë komprometuar në serinë e fundit të vjedhjeve. Monahan sugjeron se këto vjedhje mund të lidhen me një rast më të madh që daton në dhjetor 2022.

Synimi i mbajtësve të mëdhenj të kriptove

Hakeri që qëndron pas këtyre vjedhjeve duket se synon në mënyrë specifike mbajtësit e mëdhenj të kriptove. Viktimat përfshijnë punonjës të organizatave me reputacion të kriptove, kapitalistë sipërmarrës dhe individë të përfshirë në protokollet e financave të decentralizuara (DeFi). Vlen të përmendet se të gjitha viktimat janë mjaft të sigurta dhe të integruara thellë në ekosistemin e kriptove.

Nuk ka viktima të vogla

Një aspekt i mrekullueshëm i këtyre vjedhjeve është se nuk ka viktima të vogla. Asnjë nga viktimat nuk humbi shuma aq të ulëta sa 100 dollarë apo edhe 1000 dollarë. Shuma më e vogël e vjedhur nga çdo individ është mbi 10,000 dollarë.

konkluzioni

Hakimi i LastPass ka rezultuar në humbjen e miliona dollarëve në kriptomonedhë për përdoruesit e tij. Është thelbësore për këdo që mund të ketë ruajtur asetet e tyre kripto në LastPass të ndërmarrë veprime të menjëhershme dhe të migrojë asetet e tyre në një platformë më të sigurt. Ky incident gjithashtu thekson rëndësinë e masave të forta të sigurisë për mbajtësit e kriptove, veçanërisht ata me zotërime të konsiderueshme.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme