Lajme

October 31, 2023

Ndikimi i mundshëm i një ETF të Bitcoin Spot në tregun e kriptove

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Bashkëthemeluesit e firmës kripto-analitike Glassnode besojnë se miratimi i një fondi të tregtuar në shkëmbim Bitcoin (ETF) me bazë spoti nga rregullatorët do të shkaktojë një fluks të konsiderueshëm kapitali në kriptomonedhë.

Ndikimi i mundshëm i një ETF të Bitcoin Spot në tregun e kriptove

Jan Happel dhe Yann Allemann, bashkëthemeluesit e Glassnode, parashikojnë që investitorët institucionalë, me triliona dollarë në dispozicion të tyre, po presin me padurim prezantimin e një tregu spot BTC ETF.

Sipas Happel dhe Allemann, shfaqja e ETF-ve Bitcoin Spot po revolucionarizon peizazhin financiar në mënyra të paprecedentë. Ata theksojnë kërkesën në rritje për ETF të tilla, me kompanitë që mbajnë mbi 15 trilion dollarë aktive që kërkojnë në mënyrë aktive miratimin për ETF-të Bitcoin Spot.

Bashkëthemeluesit sugjerojnë gjithashtu që sapo Bitcoin ETF Spots të marrë miratimin rregullator, frika e humbjes (FOMO) midis investitorëve institucionalë mund të shkaktojë një rritje të shpejtë, duke e çuar tregun e kriptove në lartësi të reja.

Analisti i Bloomberg, Eric Balchunas zbuloi së fundmi se BlackRock, një gjigant financiar, tashmë po financon BTC ETF-në e saj, të njohur si iShares Bitcoin Trust.

Për sa i përket veprimit të çmimit të Bitcoin, Happel dhe Allemann vërejnë se kriptomonedha aktualisht po përjeton një periudhë ftohjeje pasi ka arritur një kulm prej rreth 35,000 dollarë. Ata deklarojnë se demat kanë pasur dorën e sipërme këtë javë, por BTC është stabilizuar dhe ka humbur njëfarë vrulli, me një ulje çmimi në afërsisht 34,000 dollarë.

Ndërsa miratimi i ETF-ve të ardhshme mund të çojë në fitime të mëtejshme, bashkëthemeluesit paralajmërojnë se këto ngjarje mund të shkaktojnë shitje afatshkurtër për shkak të dinamikës së tregut.

Deri më tani, Bitcoin po tregtohet me 34,076 dollarë.

Si përfundim, miratimi i mundshëm i një ETF Bitcoin Spot ka fuqinë për të riformuar tregun e kriptove duke tërhequr kapital të rëndësishëm institucional. Bashkëthemeluesit e Glassnode besojnë se kërkesa për ETF të tilla është thelbësore, me triliona dollarë që presin mënjanë. Nëse jepet miratimi rregullator, frika e humbjes mes investitorëve institucionalë mund të ndizet në një rrjedhë të rritjes. Megjithatë, bashkëthemeluesit paralajmërojnë se shitja afatshkurtër mund të ndodhë pas miratimit të ETF-ve. Në përgjithësi, prezantimi i një ETF Bitcoin Spot ka potencialin për të çuar tregun e kriptove në lartësi të reja.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme