Lajme

November 8, 2023

Ndikimi i uljeve të normës së Rezervës Federale të SHBA në Bitcoin: Modele historike dhe rritje të tregut

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Prezantimi

Një analist i ndjekur gjerësisht i kriptove ka ngritur shqetësime për ndikimin e mundshëm të një uljeje të normës së interesit të Rezervës Federale të SHBA në tregun e Bitcoin. Në një përditësim të fundit video, Benjamin Cowen, një tregtar i shquar i kriptove, ndau analizën e tij me ndjekësit e tij të mëdhenj në YouTube. Cowen thekson se modelet historike tregojnë një prirje rënëse për S&P 500 dhe Bitcoin pas një uljeje të normës së Fed.

Ndikimi i uljeve të normës së Rezervës Federale të SHBA në Bitcoin: Modele historike dhe rritje të tregut

Modele historike

Cowen thekson korrelacionin midis S&P 500 dhe Bitcoin gjatë periudhës së rritjes së normave të interesit nga 2016 në 2018. Me rritjen e normave, si S&P 500 ashtu edhe Bitcoin përjetuan tendenca rritëse. Megjithatë, Cowen vëren se fundi i tregut të Bitcoin në dhjetor 2018 përkoi me ndalimin e normave të Fed. Për më tepër, maja e tregut në 2019 ndodhi përpara uljes së parë të normës në korrik të atij viti.

S&P 500 gjithashtu shfaqi sjellje të ngjashme, duke arritur majat e tregut në 2000 dhe 2007 gjatë zbatimit të shkurtimeve të normave kohore. Ky vëzhgim sfidon supozimin e zakonshëm se ulja e normës çon në përmirësimin e performancës në aktivet me rrezik.

Koha e rritjeve të tregut

Cowen parashikon që si S&P 500 ashtu edhe Bitcoin do të rriten vetëm pasi Fed t'i afrohet fundit të procesit të uljes së normës. Ai shpjegon se ulja e normave është shpesh një përgjigje ndaj një periudhe të zgjatur të politikës monetare të shtrënguar dhe uljet fillestare të normave janë zakonisht të pamjaftueshme për të stimuluar ekonominë. Prandaj, tregu tenton të arrijë fundin afër uljes së fundit të normës.

Pamje të ndryshme

Ndërsa Cowen shpreh kujdes për ndikimin e menjëhershëm të uljes së normës në Bitcoin, analistët e tjerë, si Cathie Wood nga ARK Invest, kanë një pikëpamje më optimiste. Ata besojnë se Bitcoin do të rritet sapo Fed të detyrohet të rrotullohet.

konkluzioni

Në përmbledhje, modelet historike sugjerojnë se një ulje e normës së interesit të Rezervës Federale të SHBA mund të mos çojë në një treg bullish për Bitcoin. Si S&P 500 ashtu edhe Bitcoin kanë shfaqur tendenca rënëse pas uljes së normave në të kaluarën. Megjithatë, rritjet e tregut ka të ngjarë të ndodhin pasi Fed të jetë afër fundit të procesit të uljes së normës. Është e rëndësishme që investitorët të marrin parasysh këto modele historike dhe pikëpamje të ndryshme kur marrin vendime për investime në tregun e Bitcoin.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme