Lajme

November 15, 2023

Ngritja e Blockchains të Shtresës 2: Rritja e shpejtësisë, shkallëzueshmërisë dhe pajtueshmërisë

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Prezantimi

Javët e fundit, ka pasur një rritje të zhvillimit të zinxhirëve të rinj të "shtresës 2" që synojnë të lehtësojnë transaksionet e shpejta dhe efikase në krye të rrjetit Ethereum. Ky artikull eksploron disa nga njoftimet e dukshme në këtë hapësirë.

Ngritja e Blockchains të Shtresës 2: Rritja e shpejtësisë, shkallëzueshmërisë dhe pajtueshmërisë

Plani i OKX për të ndërtuar një shtresë 2

Një njoftim i rëndësishëm erdhi nga shkëmbimi i kriptove OKX, i cili zbuloi planet e tij për të ndërtuar një zgjidhje të shtresës 2 duke përdorur teknologjinë e Polygon. Kjo lëvizje nxjerr në pah interesin në rritje për zgjidhjet e shtresës 2 dhe potencialin e tyre për të rritur shpejtësinë dhe shkallëzimin e transaksionit.

Rrjeti i shtresës 2 të fokusuar në pajtueshmërinë e Kinto

Një tjetër zhvillim i rëndësishëm është shfaqja e Kinto, një rrjet i shtresës 2 që i jep përparësi respektimit të ligjeve kundër pastrimit të parave. Kinto ka siguruar 5 milionë dollarë financim këtë vit dhe po përdor Optimism's OP Stack për të arritur objektivat e tij. Kjo tregon rëndësinë e pajtueshmërisë rregullatore në hapësirën e shtresës 2.

Redstone: Një zinxhir alternativ i disponueshmërisë së të dhënave

Ekipi i Lattice ka prezantuar Redstone, një zinxhir "disponueshmëria alternative të të dhënave" të ndërtuar mbi Optimism's OP Stack. Kjo zgjidhje inovative synon të adresojë sfidat e disponueshmërisë së të dhënave në rrjetet e shtresës 2.

Nevoja për zgjidhje me shumë shtresa 2

Ndërsa ka shqetësime për miratimin e këtyre rrjeteve të shtresës 2, zhvilluesit argumentojnë se ka ende një kërkesë për më shumë zgjidhje. Ryan Wyatt, zyrtari kryesor i rritjes së sapoemëruar i Fondacionit Optimism, theksoi domosdoshmërinë e zinxhirëve të shumëfishtë të shtresave 2 për të përmbushur nevojat në rritje të ekosistemit.

Interesi i Cardano në Shtresën 2

Edhe themeluesi i Cardano Charles Hoskinson shprehu interes për teknologjinë e shtresës 2. Në një postim në Twitter, ai tregoi gatishmërinë e tij për të eksploruar partneritetet me ofruesit e shtresës 2, duke iu referuar diskutimeve të Kraken me Polygon, Matter Labs dhe Nil Foundation. Kjo tregon njohjen në rritje të zgjidhjeve të shtresës 2 nëpër platforma të ndryshme blockchain.

konkluzioni

Përhapja e blockchain-it të shtresës 2 nënkupton një prirje në rritje në industrinë e blockchain. Këto zgjidhje ofrojnë potencialin për të rritur shpejtësinë e transaksionit, shkallëzueshmërinë dhe pajtueshmërinë rregullatore. Ndërsa kërkesa për zgjidhjet e shtresës 2 vazhdon të rritet, është e qartë se një rrjet i vetëm është i pamjaftueshëm. Industria ka nevojë për një gamë të larmishme rrjetesh të shtresës 2 për të përmbushur nevojat në zhvillim të zhvilluesve dhe përdoruesve njësoj.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme