Lajme

November 15, 2023

Nocturne: Privatësia në zinxhir për Ethereum

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Nocturne, një protokoll që mundëson llogaritë private në zinxhir, ka vendosur me sukses versionin një në rrjetin kryesor të Ethereum. Ky moment historik përfaqëson një hap të rëndësishëm drejt një Ethereum më privat dhe më të aksesueshëm.

Nocturne: Privatësia në zinxhir për Ethereum

Një epokë e re e privatësisë në zinxhir

Versioni Nocturne një prezanton një produkt të përputhshëm dhe miqësor për përdoruesit që i ngjan një llogarie private në zinxhir. Ndryshe nga mjetet tradicionale të privatësisë, Nocturne funksionon pa probleme si një llogari tjetër, duke e bërë privatësinë në zinxhir më të aksesueshme për përdoruesit.

Përputhshmëri e zgjeruar me Protokollet DeFi

Versioni Nocturne një është aktualisht i pajtueshëm me çdo protokoll DeFi që përfaqëson gjendjen nëpërmjet shenjave të daljes. Kjo përfshin protokollet e njohura si Uniswap, Aave dhe Compound. Përputhshmëria më vonë do të shtrihet në protokolle arbitrare, duke siguruar një gamë më të gjerë opsionesh për përdoruesit.

Privatësia si një element themelor

Luke Tchang, CEO dhe bashkëthemelues i Nocturne, thekson rëndësinë e privatësisë në shtresën e llogarisë. Duke futur privatësinë në vetë llogarinë, Nocturne synon të mundësojë transaksione të sigurta dhe private si për individët ashtu edhe për institucionet. Ky angazhim pasqyron përkushtimin e Nocturne për ta bërë Ethereum më të aksesueshëm dhe për të lehtësuar transaksionet financiare të sigurta përmes internetit.

Privatësia: Një shtytës kryesor për rritjen e Ethereum

Shqetësimet për privatësinë kanë penguar pranimin dhe përdorimin më të gjerë të kriptomonedhave si para. Nocturne e njeh këtë pengesë dhe e trajton atë kokë më kokë. Duke i dhënë përparësi privatësisë si një element themelor, Nocturne synon të nxisë adoptimin më të gjerë të kriptove dhe të kontribuojë në rritjen e Ethereum.

Vizioni i së Ardhmes së Nokturnit

Vizioni afatgjatë i Nocturne është të integrojë pa probleme llogaritë private në përvojën e përdoruesit të Ethereum. Qëllimi është krijimi i një shtrese llogarie paralele për privatësinë, ku çdo përdorues i Ethereum ka automatikisht një llogari private që pasqyron llogarinë e tij publike.

Për të arritur këtë vizion, Nocturne planifikon të:

  • Kaloni në një protokoll më pa leje duke migruar në prova të pafajësisë.
  • Zgjeroni përputhshmërinë e protokollit me kontrata arbitrare inteligjente, duke i bërë llogaritë Nocturne më të gjithanshme.
  • Përmirësoni përputhshmërinë me llogaritë në pronësi të jashtme (EOA) dhe llogaritë inteligjente, duke shfrytëzuar autorizimin e portofolit publik për siguri të shtuar.

Duke hyrë në versionin Nocturne One

Versioni Nocturne një është i drejtpërdrejtë dhe mund të aksesohet përmes një ndërfaqeje të dedikuar të kasafortës private. Aftësitë aktuale të ndërfaqes së përdoruesit përfshijnë depozitat, transferimet në adresat e reja të djegies, shkëmbimet private dhe aksionet. Për të filluar, vizitoni faqen e internetit të Nocturne.

Rreth Nocturne Labs

Nocturne Labs është një kompani teknologjike blockchain që mendon përpara e fokusuar në adresimin e sfidave të privatësisë dhe përvojës së përdoruesit brenda ekosistemit Ethereum. Me protokollin e tyre pionier për llogaritë private, Nocturne u mundëson përdoruesve të bëjnë transaksione të sigurta me privatësinë e integruar. I mbështetur nga investitorë të shquar dhe i udhëhequr nga zhvillues me përvojë, Nocturne është i përkushtuar për ta bërë Ethereum më të sigurt dhe më të aksesueshëm.

Për më shumë informacion, vizitoni faqen e internetit të Nocturne.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme