Lajme

October 31, 2023

Optimizimi i tregtisë me Bitcoin dhe Ether Futures: Madhësitë e kontratës CME dhe të ardhmen e përhershme në det të hapur

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Kontratat e së ardhmes së Bitcoin

CME ofron dy lloje të kontratave të së ardhmes bitcoin: standarde dhe mikro. Kontrata standarde është e barabartë me 5 BTC, ndërsa kontrata mikro është një e dhjeta e madhësisë së 1 BTC.

Optimizimi i tregtisë me Bitcoin dhe Ether Futures: Madhësitë e kontratës CME dhe të ardhmen e përhershme në det të hapur

Kontratat Eter Futures

CME gjithashtu ofron kontrata të së ardhmes eter në dy madhësi: standarde dhe mikro. Kontrata standarde ka një madhësi prej 50 ETH, ndërsa mikrokontrata është një e dhjeta e madhësisë së 1 ETH.

Shkëmbimet në det të hapur dhe të ardhmen e përhershme

Pjesa më e madhe e interesit të hapur në shkëmbimet në det të hapur është përqendruar në kontratat e së ardhmes së përhershme dhe jo në kontratat tradicionale të së ardhmes. Futurat e përhershme janë unike sepse nuk kanë datë skadimi dhe përdorin mekanizmin e normës së financimit për të qëndruar në sinkron me çmimin spot.

Key Takeaway

Kur tregtoni bitcoin dhe kontrata të së ardhmes, është e rëndësishme të kuptoni madhësitë e kontratave të ofruara nga CME. Për më tepër, bursat në det të hapur tregtojnë kryesisht kontrata të së ardhmes, të cilat nuk kanë skadim dhe përdorin mekanizmin e normës së financimit për të ruajtur përputhjen me çmimin spot.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme